Jeśli chcesz kontynuować jazdę, gdy pogoda się pogarsza, warto mieć pod ręką wodoodporną kurtkę, taką jak J2 Siroko, ponieważ zaprojektowaliśmy ją nie tylko po to, by zapewnić Ci ochronę przed deszczem i wilgocią, gdy pada lub drogi są mokre, ale także po to, by chronić Cię przed zimnym wiatrem podczas długich zjazdów.
Istnieją specjalne modele dla mężczyzn i kobiet, które służą jako trzecia, wodoodporna warstwa, o której mówiliśmy w artykule o tym, jak chronić ciało przed zimnem. Dzięki odpowiedniej kombinacji warstwy podstawowej (podkoszulki rowerowej) i środkowej, kurtka J2 sprawdzi się przez cały rok w szerokim zakresie temperatur i warunków pogodowych. Kurtki Siroko J2 są pakowne i kompaktowe, co gwarantuje ich wszechstronność i użyteczność, sprawiając, że można je nosić ze sobą zawsze “na wszelki wypadek” w kieszeni koszulki lub kurtki rowerowej.
Materiał
Kurtki przeciwdeszczowe J2 wykonane są w 100% z nylonu z zewnętrzną powłoką hydrofobową i wewnętrzną membraną poliuretanową, dzięki czemu są wodoodporne do 10.000 mm słupa wody.
“Nylon, ten materiał, z którego zrobione są damskie rajstopy?” – można by zapytać. Tak, a także nylon balistyczny, niezwykle wytrzymała tkanina i jeden z materiałów bazowych najczęściej stosowanych przy produkcji odzieży sportowej. Nylon nie jest “wodoodporny”, ale dzięki technikom produkcji i zewnętrznym powłokom zyskuje właściwości hydrofobowe.
Krój i design
Kurtki damskie J2 mają inny krój niż modele męskie. Dzięki temu lepiej dopasowują się do kobiecego i męskiego kształtu ciała. Nie zaleca się, aby kobieta nosiła męską kurtkę przeciwdeszczową lub odwrotnie, ponieważ materiał nie jest zbyt elastyczny. Jeśli jednak rowerzystce podoba się akurat męski model (lub na odwrót), wystarczy pobrać swoje wymiary i sprawdzić tabelę rozmiarów, aby znaleźć odpowiednio pasujący model.
Jak wielokrotnie powtarzaliśmy, każdy rowerzysta czy rowerzystka powinni zmierzyć swoje ciało i sprawdzić tabelę rozmiarów przed dokonaniem zakupu.
Jeśli chodzi o konstrukcję, rękawy są na tyle długie, że gdy wyciągasz ręce, aby chwycić kierownicę, materiału jest wystarczająco, aby wciąż zakrywać Twoje ramiona. Mankiety zakończone są elastyczną gumką, która umożliwia zakładanie i zdejmowanie kurtki, a jednocześnie gwarantuje idealne dopasowanie w nadgarstkach.
Tylny panel jest dłuższy niż zwykle, aby chronić całą dolną część pleców i pośladki przed wodą rozpryskiwaną spod kół. Przedni panel jest nieco krótszy, aby uniknąć marszczenia się i uciążliwego trzepotania luźnego materiału na wietrze podczas jazdy. Trzeba jednak zaznaczyć, że kurtki przeciwdeszczowe nie są najlepszym wyborem, jeśli zależny nam na zmniejszeniu oporu powietrza podczas treningu (tzw. optymalizacji współczynnika oporu aerodynamicznego).
Kołnierz i pas
Kołnierz jest wystarczająco wysoki, aby zapewnić dodatkową ochronę i zapobiegać przedostawaniu się wody do środka. Wodoodporna tkanina jest bezużyteczna, jeśli deszcz dostaje się do wewnątrz od góry.
Kurtkę przeciwdeszczową można nosić luźno lub ściągnąć w pasie elastycznym ściągaczem. W ten sposób, oprócz dopasowania jej do preferencji rowerzysty, uzyskujemy jeszcze dwie rzeczy:
- Lepsza izolacja termiczna lub wentylacja. Jeśli chcemy, aby powietrze nie dostawało się do środka, zacieśniamy ściągacz, a jeśli chcemy dać ciału przewiew, rozluźniamy go.
- Łatwiejszy dostęp do kieszeni koszulki lub kurtki zimowej. Aby uzyskać odpowiedni poziom wodoodporności i uniknąć niepotrzebnych otworów i szczelin, kurtki J2 nie mają własnych kieszeni ani dostępu do kieszeni ubrań pod spodem. W tym miejscu przydaje się elastyczny ściągacz. Rozluźniając go, łatwiej dostać się pod spód lub podciągnąć kurtkę przeciwdeszczową, aby sięgnąć po batonik czy żel energetyczny.
Uszczelnione szwy i zamek błyskawiczny
Woda przenika przez każdą najmniejszą szczelinę. Dlatego dobra kurtka przeciwdeszczowa powinna mieć zarówno uszczelniony zamek jak i szwy, tak jak w przypadku J2 Siroko.
Odblaskowe detale i specjalne perforacje
Odblaskowe detale są zawsze ważnym elementem, ale są one jeszcze bardziej istotne w przypadku wodoodpornej odzieży, często używanej w porach roku, kiedy szybko robi się ciemno i jeździmy słabych warunkach oświetleniowych. Wszystkie kurtki J2 mają odblaskowe detale na dolnej i górnej części pleców oraz na przednim logo. Aby zapewnić sobie dodatkową widoczność, wybierz nasze modele fluorescencyjne dla kobiet i mężczyzn.
Aby poprawić przepływ powietrza, nasze kurtki przeciwdeszczowe posiadają specjalne perforacje pod pachami, aby zapobiec skraplaniu się pary wodnej pod wpływem ciepła wydzielanego przez nasze ciało.
Pranie
Nylon jest odpornym materiałem, ale zewnętrzna powłoka hydrofobowa niekoniecznie Dlatego też należy odpowiednio prać i dbać o kurtkę przeciwdeszczową. Zalecamy pranie ręczne kurtki J2, zwłaszcza jeśli jest na niej błoto i kurz.
Kiedy wracamy do domu po jeździe w deszczu, pierwszą rzeczą na jaką mamy ochotę jest gorący prysznic. Wykorzystaj tę okazję i wejdź pod prysznic w ubraniu. W ten sposób, zdejmując ubranie, możesz je wyprać lub przynajmniej usunąć grubsze zabrudzenia. Reszta sprzętu może wymagać prania w pralce, ale kiedy kurtka przeciwdeszczowa jest już czysta, wystarczy otrząsnąć ją z nadmiaru wody pod prysznicem i pozostawić do wyschnięcia. To najlepszy sposób na przedłużenie jej życia. Kiedy zaś straci ona swoje właściwości hydrofobowe, możesz je przywrócić, stosując jeden z wielu dostępnych na rynku produktów do impregnacji.
To wszystko jeśli chodzi o cechy kurtki przeciwdeszczowej J2 od Siroko. To pakowne i poręczne wodoodporne ubranie, które przydaje się częściej niż myślisz, więc warto mieć je zawsze w kieszeni. Zwłaszcza jeśli wychodzisz na rower bez sprawdzenia prognozy pogody lub z nadzieją, że burza już minęła. Lub jeśli jesteś tym typem rowerzysty, który lubi trasy w deszczu i błocie nie tylko oglądane z kanapy podczas wyścigu Paryż-Roubaix 2021.