Niezależnie od tego, czy wybierzesz rower górski czy szosowy, w obu przypadkach dostępne jest podstawowe wyposażenie i choć nie jest ono niezbędne (poza kaskiem), pomoże Ci poczuć się komfortowo i w pełni cieszyć się każdą chwilą na siodełku.
- Bezpieczeństwo:
Kask może uratować Ci życie i w wielu krajach jego używanie jest obowiązkowe. Różnorodność modeli jest ogromna i bez trudu znajdziesz odpowiednią ochronę zarówno do jazdy szosowej jak i górskiej w rozsądnej cenie. Pamiętaj, że kask nie powinien przesuwać się na głowie, dlatego wybierz odpowiedni rozmiar i wygodny model. Tylne i przednie lampki rowerowe, są bardzo ważne, gdyż pomogą Ci zarówno dobrze widzieć jak i być widocznym na drodze. Jeśli często korzystasz z roweru, rozważ kupno lampki z bateriami ładowanymi przez USB, aby nie wydać fortuny na jednorazowe baterie. Zapięcie rowerowe jest opcjonalne, ale jeśli będziesz potrzebować ochrony przed złodziejami, wyposaż się w takie zabezpieczenie, aby spokojnie móc zostawić zaparkowany rower podczas postoju na trasie.
- Odzież rowerowa:
Spodenki rowerowe z szelkami i koszulka rowerowa z krótkim rękawem w lecie, z długim rękawem w zimie. Możesz jeździć na rowerze w spodniach dresowych i T-shircie lub bluzie, ale Twojemu ciału (a zwłaszcza pośladkom) z pewnością przyda się dodatkowa wkładka w spodenkach rowerowych oraz doskonałe dopasowanie, oddychalność i wentylacja, jakie oferuje lekka odzież zaprojektowana specjalnie do jazdy na rowerze. - Akcesoria rowerowe:
Jak sama nazwa wskazuje, nie są one konieczne do jazdy. Akcesoria rowerowe to niekończąca się pokusa pod tytułem: “to nie jest niezbędne, ale…”, więc dla bezpieczeństwa omówimy tylko dwa rodzaje akcesoriów rowerowych: Okulary i rękawiczki rowerowe.
Okulary rowerowe. Czy mogę zakładać na rower zwykłe okulary przeciwsłoneczne? Tak i nie. NIE, jeśli ich oprawki są metalowe, TAK, jeśli są z plastiku. Warto pamiętać jednak, że okulary sportowe zawsze będą lżejsze, wygodniejsze i bezpieczniejsze oraz zapewnią lepszą ochronę przed wiatrem niż zwykłe okulary przeciwsłoneczne. Rękawiczki rowerowe. Nie są niezbędne, ale rękawiczki z żelową wkładką sprawią, że jazda będzie zarówno wygodniejsza, jak i bezpieczniejsza w razie upadku. W kolarstwie górskim zaleca się używanie rękawiczek.
- Zestaw narzędzi rowerowych:
Przebicie opony: Jeśli nie masz opon bezdętkowych (ze specjalnym płynem, który w momencie przebicia zastyga i tworzy od środka łatkę uszczelniającą), będziesz potrzebować łyżki montażowej, dętki o odpowiednim rozmiarze i pompki. Jeśli masz przy sobie także łatki i klej, dojedziesz spokojnie do domu nawet oponą przebitą w kilku miejscach. Narzędzia wielofunkcyjne z kluczem (skuwaczem i rozkuwaczem) do łańcucha, aby naprawić zerwany łańcuch, ponieważ bez niego będziesz jechać do domu jak dziecko na rowerku biegowym. Gdzie to wszystko schować? Jest kilka możliwości: Tradycyjnym rozwiązaniem jest włożenie wszystkiego do tylnej kieszeni koszulki. Nie jest to opcja najwygodniejsza, ale zdecydowanie najtańsza. Najczęstszym rozwiązaniem oferującym ogromną różnorodność są torby i sakwy rowerowe. Są one dostępne w różnych rozmiarach, w zależności od tego, co chcesz w nich przewozić. Dostępne są torby pod siodełko, na kierownicę, na górną rurę, na ramę itp. Pojemniki na narzędzia w miejsce bidonu są bardzo poręczne, ale zajmują miejsce w koszyku na bidon, którego możesz potrzebować.
- Zadbaj o przekąski i nawodnienie organizmu.
Potrzebować będziesz co najmniej jednego bidonu z wodą. Możesz też wybrać plecak hydracyjny z bukłakiem i używać go jednocześnie do przewożenia narzędzi.
Przekąski na trasie. Nawet jeśli wyjeżdżasz tylko na 1 godzinę i raczej nie zgłodniejesz, banan zabrany w trasę w kieszeni koszulki to zawsze dobry pomysł. Żele i batony energetyczne to kolejna prosta i praktyczna opcja (pamiętaj aby opakowania wyrzucać do kosza na śmieci, NIGDY do rowu lub na pole). - Smartfon.
Dzięki telefonom komórkowym i licznym darmowym aplikacjom (Google Maps, Wikiloc, Komoot, BikeMap, itp.) wiemy dokąd jedziemy, ile kilometrów przejechaliśmy, możemy zaplanować trasy, itp. Dostępne są różne rodzaje przydatnych uchwytów na telefon do zamontowania na sztycę lub kierownicę roweru. Niektóre torby i sakwy rowerowe mają także kieszeń z ekranem na telefon jako dodatkową funkcję oprócz przechowywania jedzenia i narzędzi.
Celem tego poradnika nie jest przekonanie Cię do kupowania całego wyposażenia, zanim w ogóle wsiądziesz na rower. Pamiętaj, aby zacząć od najprostszej rzeczy: pedałowania. Z czasem przekonasz się, jaki sprzęt faktycznie jest Ci potrzebny.
Na zakończenie chcielibyśmy doradzić coś zarówno początkującym, jak i zaawansowanym kolarzom: Oprócz naładowanego telefonu komórkowego, zawsze miejcie przy sobie dowód osobisty i pieniądze na wszelki wypadek.