color cad35a6c 0a5b 4901 bb29 b68ebc43e5e9

Przewodnik po kolorach i barwach soczewek okularów sportowych i przeciwsłonecznych

Niezależnie od tego, czy chcesz wybrać parę okularów do kolarstwa szosowego i nie wiesz, jakie są różnice między różnymi barwami szkieł, czy też chcesz wiedzieć, który kolor soczewki najlepiej nadaje się do kolarstwa górskiego, w tym poście wyjaśniamy wszystkie dostępne na rynku opcje, zarówno te w okularach rowerowych, goglach narciarskich jak i w okularach casualowych na co dzień.

Zanim zaczniemy, wyjaśnijmy kilka podstawowych pojęć:

  • Barwa soczewki – Kolor, którym zabarwione jest “szkło” naszych okularów. Zabarwienie może być jednolite (tzw. pełne) lub cieniowane (tzw. gradientowe) i działa jak filtr dla światła. Może wzmacniać kontrast, podbijać kolor, poprawiać ostrość widzenia itp.
  • Soczewki polaryzacyjne – Soczewki polaryzacyjne posiadają filtr, który blokuje światło słoneczne odbite od płaskich powierzchni przed dotarciem do naszych oczu w linii poziomej. Przepuszczają tylko to światło, które dociera do nas w linii pionowej. W ten sposób unikamy oślepiającego światła odbijającego się od drogi, innych pojazdów, powierzchni wody itp.
  • Soczewki fotochromowe – Rozjaśniają się lub przyciemniają w zależności od ilości promieniowania ultrafioletowego. Jeśli dzień jest bardzo słoneczny, ciemnieją, a jeśli nie ma słońca, stają się jaśniejsze. Więcej informacji o okularach fotochromowych znajdziesz w tym poście
  • Soczewki lustrzane – Ten rodzaj okularów przeciwsłonecznych posiada bardzo cienką powłokę zewnętrzną, która odbija światło, ograniczając jego ilość docierającą do naszych oczu. Okulary lustrzanki są szczególnie polecane na bardzo jasne dni, ponieważ redukują odblaski i sprawiają, że nasze oczy mniej się męczą. 

Dwie WAŻNE uwagi, o których należy pamiętać:

  1. Barwa soczewki nie zawsze jest zgodna z jej zewnętrznym kolorem. Dotyczy to zwłaszcza modeli lustrzanych, ponieważ powłoka lustrzanki przykrywa barwę soczewki.
  2. Nasze widzenie kolorów zależy tylko od barwy soczewki, bez względu na to, czy jest ona polaryzacyjna, fotochromowa czy lustrzana. Oznacza to, że czarne soczewki mogą być spolaryzowane i jednocześnie posiadać srebrną, czarną, zieloną powłokę lustrzaną, a mimo to nasza percepcja kolorów pozostaje bez zmian. Dzieje się tak również w przypadku modeli fotochromowych z żółtymi soczewkami, które zwiększają kontrast w warunkach słabego oświetlenia lub mgły i które w zależności od docierających do nich promieni UV przyciemniają się lub rozjaśniają.

Należy również zauważyć, że poprzez redukcję odblasków, soczewki polaryzacyjne, zarówno lustrzane, jak te i bez lustrzanej powłoki, zapewniają rzeczywiste odwzorowanie kolorów i naturalny kontrast.

Należy również podkreślić, że poziom ochrony, jaki zapewnia para okularów przeciwsłonecznych lub rowerowych, zależy od: 

  1. Filtra UV, który zgodnie z normą ISO 12312-1:2013+Amd 1 2015 musi wynosić UV400 we wszystkich okularach przeciwsłonecznych dostępnych na rynku. Oznacza to, że soczewka blokuje 100% promieniowania UV o długości fali mniejszej niż 400 nanometrów.   

uv400

  1. Kategoria soczewek wskazuje % transmisji światła widzialnego (VLT). Waha się ona od 0 do 4, przy czym kategoria 0 przepuszcza najwięcej światła widzialnego, a 4 najmniej.

Kategoria

0

1

2

3

4

VLT %

80% – 100%

43% – 80%

18% – 43%

8% – 18%

3% – 8%

Światło słoneczne

Zachmurzenie

Niskie

Średnie

Mocne

Bardzo mocne

Dlatego też powinniśmy zwracać szczególną uwagę na to, gdzie kupujemy okulary. Możemy bowiem nabyć bardzo ciemne soczewki, które pozwolą nam patrzeć na słońce bez mrużenia oczu, a mimo to nie będą one chroniły nas przed promieniowaniem UVA i UVB. Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę przy zakupie pary okularów jest sprawdzenie, czy mają one filtr UV400.

Która barwa jest najlepsza do jazdy na rowerze?

To zależy. Nie ma jednej odpowiedzi, ponieważ istnieje kilka czynników, które wchodzą w grę przy wyborze barwy soczewki:

  • Rodzaj uprawianej dyscypliny rowerowej. 
  • Warunki pogodowe.
  • Teren, po którym jeździsz: czy jest bardzo zacieniony, czy znajduje się w pobliżu morza lub jeziora, etc.
  • Jak intensywne jest światło. Pora roku lub dnia, wysokość nad poziomem morza, szerokość geograficzna itp. mają wpływ na ilość i intensywność światła. 
  • Osobiste preferencje. 

Przyjrzyjmy się więc najpopularniejszym barwom, aby przekonać się, co każda z nich oznacza dla naszego wzroku i widzenia światła oraz w jakich okolicznościach każda z nich najlepiej się sprawdzi:

Czarne i szare

k3s black lens frontal

Czarne lub szare soczewki kategorii 3 zmniejszają ilość światła docierającego do oka, co z kolei przeciwdziała zmęczeniu oczu.

Rzeczywiste widzenie kolorów.

Doskonałe na co dzień i na słoneczne dni, szczególnie do kolarstwa szosowego. Sprawdzą się również w pochmurne dni o dużym natężeniu światła.

Nie są one zalecane do jazdy MTB w mocno zacienionych obszarach lub tam, gdzie konieczne jest wyraźne widzenie głębi i kontrastu.

Nie nadają się do jazdy nocą.

Brązowe

gafas siroko tech k3 aspen frontal

Nie jest to modny kolor, ale brązowe soczewki to doskonały filtr dla światła niebieskiego i zielonego, poprawiający kontrast, jasność i widzenie głębi. 

Okulary z brązowymi soczewkami zapewniają taką samą ochronę jak czarne lub szare soczewki, dlatego nadają się do jazdy na rowerze szosowym i górskim w słoneczne lub jasne dni. Podobnie jak poprzednie, nie sprawdzą się podczas jazdy w nocy.

Bursztynowe

Mają filtr podobny do poprzednich szkieł, ale blokują mniej światła i są rozwiązaniem pomiędzy brązowymi i żółtymi soczewkami, nadają się zatem na pochmurne dni lub słabo oświetlone tereny, takie jak szlaki lub zacienione obszary leśne. Sprawdzą się w nocy na dobrze oświetlonych obszarach.

Jeśli bursztynowa barwa jest bardzo ciemna, można je stosować w słoneczne dni. Jeśli odcień jest jasny, nie nadają się na dni o dużym natężeniu światła.

Różowe

k3s photochromic lens rose frontal

Poprawiają kontrast, redukują zmęczenie oczu, zwiększają ostrość widzenia, ale zniekształcają kolory. Nie jest to bezwzględnie negatywny efekt, ale w pewnych okolicznościach należy wziąć go pod uwagę.

Odpowiednie do jazdy przy słabym oświetleniu (pochmurne dni, mgła, zmierzch, świt) zarówno na drodze jak i w górach. 

Nie zakładaj ich, gdy jest bardzo słonecznie, chyba że na trasie planujesz wjechać do gęstego lasu. 

Żółte i pomarańczowe

k3 photochromic lens dark yellow frontal

Filtrują niebieskie światło, dzięki czemu poprawiają ostrość widzenia, postrzeganie głębi i odległości oraz poprawiają widoczność przy bardzo słabym oświetleniu.

Doskonały wybór na bardzo pochmurne dni, a także podczas mgły. Odpowiednie również o świcie i o zmierzchu lub w miejscach, gdzie roślinność i drzewa nie przepuszczają wystarczającej ilości światła.

Podobnie jak w przypadku poprzednich modeli, nie należy ich używać w jasne, słoneczne dni.

Zielone

k3s photochromic lens green frontal

Neutralizuje kolory, pozwalając na ich równomierne postrzeganie. Poprawia widzenie w miejscach zacienionych i dobrze eliminuje odblaski w słoneczne dni.

Chociaż nie jest to najlepszy kolor do jazdy na rowerze, można ich używać w deszczowe dni oraz do jazdy w lesie i w górach. 

Jak powiedzieliśmy na początku, chociaż soczewka może mieć zieloną powłokę lustrzaną na zewnątrz, barwa szkła jest zazwyczaj czarna lub szara.

Niebieskie i fioletowe

k3 photochromic lens blue frontal

Redukują odblaski, poprawiają kontrast i postrzeganie kolorów, zmniejszają zmęczenie oczu, a co najważniejsze jest to kolor atrakcyjny wizualnie i modny.

Bardzo dobrze sprawdzają się w zmiennych warunkach oświetleniowych, co jest szczególnie przydatne podczas jazdy na rowerze górskim, ale nie w jasne, słoneczne dni.

Wymieniliśmy najczęściej spotykane kolory szkieł, ale do omówienia został nam jeszcze jeden rodzaj:

Przezroczyste soczewki

siroko tech k3 clear lente transparente lateral

Nie wpływają one na jakość widzenia i choć najlepiej sprawdzą się w nocy lub w bardzo pochmurne dni, a nie są zalecane na bardzo słoneczne dni, można ich używać w każdej chwili, aby chronić oczy przed kurzem, owadami, wiatrem i oczywiście przed promieniami UV, ponieważ przezroczyste soczewki Siroko stanowią prawdziwą tarczę ochronną przed niebezpiecznym promieniowaniem.

 Jak już wspomnieliśmy na początku, przy wyborze koloru soczewek należy wziąć pod uwagę ukształtowanie terenu, intensywność światła słonecznego, zacienienie i oczywiście osobiste upodobania, ponieważ dobre samopoczucie i wygląd również są kluczowe.

Wybór barwy soczewek jest niezwykle istotny, ponieważ niektóre kolory wyostrzają wzrok i pozwalają widzieć szczegóły szybciej i wyraźniej. Skraca to czas reakcji, co poprawia bezpieczeństwo i wyniki.  

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *

Polecane artykuły