Poruszanie się po mieście staje się coraz bardziej męczące i kosztowne. Oprócz czasu, jaki spędzamy w samochodzie lub w środkach transportu, wzrosła także inflacja i ceny benzyny, przez co dojazdy do pracy są jeszcze bardziej uciążliwe. Ale jeśli czegokolwiek nauczyliśmy się od marca 2020 r., to tego, że istnieje szybka, niedroga, przyjemna i zdrowa alternatywa: rower.
Coraz więcej osób jeździ rowerem po miastach i jest to zjawisko, do którego Siroko postanowiło przyłączyć się ze swoim rowerem miejskim Sidney. Model single speed z jednym biegiem (i opcją ostrego koła) to prosty i praktyczny sposób na zmianę stylu życia bez konieczności zmiany biegów. W tym wpisie znajdziecie wszystkie zalety roweru z ostrym kołem i jednobiegowego single speeda, ale dziś chcielibyśmy skupić się na tym, dlaczego zmiana jest ważna, jak ją przeprowadzić i czego potrzebujesz, aby bezpiecznie poruszać się po mieście.
DLACZEGO WARTO KORZYSTAĆ Z ROWERU W MIEŚCIE?
Oto trzy główne powody, dla których warto wybrać rower do poruszania się po mieście:
Oszczędzamy pieniądze
Zwłaszcza jeśli przerzucamy się z samochodu na rower. Wybierając rower jako środek transportu do pracy lub szkoły, a także na krótkie wycieczki, można zaoszczędzić około 800 zł miesięcznie (biorąc pod uwagę zużycie paliwa i opon jeśli przejeżdżamy 1000 km/miesiąc do pracy i na krótkie wycieczki).
Oszczędzamy czas
Na dwa sposoby:
- Na krótkich trasach. Poruszanie się po mieście samochodem oznacza wiele czasu straconego na staniu w korkach i szukaniu miejsca parkingowego. Rower jest też szybszy niż transport publiczny, ponieważ pozwala wybrać bardziej bezpośrednią trasę przejazdu.
- Czas spędzony na pedałowaniu liczy się jako codzienny trening, w związku z tym nie musimy tak często chodzić na siłownię ani ćwiczyć, aby utrzymać formę. Dodatkowo oszczędzamy pieniądze, które wydalibyśmy na karnet na siłownię.
Poprawa zdrowia i ochrona środowiska
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca co najmniej 150 minut tygodniowo umiarkowanej aerobowej aktywności fizycznej lub 75 minut aktywności fizycznej o wysokiej intensywności. Wraz z ograniczeniem czasu spędzanego w pozycji siedzącej, jest to minimum dla każdej osoby dorosłej w wieku 18-64 lat, aby prowadzić zdrowszy tryb życia. Jeżdżąc na rowerze przez 30 minut od poniedziałku do piątku do pracy, szkoły lub w celach rekreacyjnych, zapewniamy sobie tę podstawową aktywność fizyczną.
Według badań przeprowadzonych na Uniwersytecie w Oksfordzie, gdyby przeciętny obywatel zamienił samochód na rower na tylko jeden dzień w tygodniu, emisja dwutlenku węgla zmniejszyłaby się o 67%. Więcej jazdy na rowerze = mniejszy ruch i zanieczyszczenie = lepsza jakość powietrza w mieście i lepsze zdrowie jego mieszkańców = niższe koszty opieki zdrowotnej. Dlatego inwestowanie w infrastrukturę rowerową jest w zasadzie inwestowaniem w ogólny stan zdrowia społeczeństwa.
JAK KORZYSTAĆ Z ROWERU W MIEŚCIE?
Ruch uliczny w mieście może zniechęcić nawet doświadczonych rowerzystów. Jeśli nigdy wcześniej nie jeździliście na rowerze, najpierw przyzwyczajcie się do niego, aby poczuć się pewniej i oswoić się z jazdą. Zaletą roweru jednobiegowego dla początkujących jest jego prostota: wystarczy pedałować i hamować.
Aby nabrać pewności siebie na rowerze, na początek poszukaj ścieżek rowerowych lub miejsc o małym natężeniu ruchu, najlepiej w weekendy. Zapoznaj się z trasą (trasami), po której chcesz jeździć, poznaj potencjalne zagrożenia. Czasami lepiej wybrać drogę na około, aby uniknąć problemów. W końcu zdasz sobie sprawę (a przynajmniej mamy taką nadzieję), że jazda na rowerze w mieście jest mniej niebezpieczna niż Ci się wydawało.
W związku z tym, poniżej podajemy cztery zasady odpowiedzialnej miejskiej jazdy rowerem:
Przestrzegaj zasad ruchu drogowego
Mamy tu na myśli zarówno znaki drogowe, które obowiązują wszystkie pojazdy, jak i przepisy i zasady dotyczące rowerów.
Nie wjeżdżaj na chodniki
W niektórych krajach jazda po chodniku jest dozwolona, w innych zaś zabroniona. Nie chodzi tu jednak tylko o kwestie prawne, ale także o bezpieczeństwo – zarówno pieszych, jak i Twoje.
Sygnalizuj swoje ruchy i zaopatrz się w dzwonek rowerowy
Używanie rąk w celu zasygnalizowania innym pojazdom, co zamierzasz zrobić, jest niezwykle ważne, podobnie jak dawanie sygnału dzwonkiem się, aby piesi i inni rowerzyści mogli usłyszeć, że się zbliżasz.
Nie używaj telefonu komórkowego i słuchawek
Korzystanie z telefonu komórkowego lub innych urządzeń w samochodzie może rozpraszać kierowcę i spowodować wypadek; to samo dotyczy rowerzystów. Słuchawki w niektórych krajach są dozwolone, w mieście mogą być jednak niebezpieczne, ponieważ nie słyszymy, co się dzieje wokół nas.
PODSTAWOWE WYPOSAŻENIE DO JAZDY ROWEREM PO MIEŚCIE
W zależności od długości trasy, pogody i osobistych uwarunkowań, będziesz potrzebować niektórych lub wszystkich tych akcesoriów.
Lampki rowerowe
Widoczność na drodze, zarówno w rozumieniu bycia widzianym przez inne pojazdy, jak i widzenia tego, co dzieje się wkoło, jest niezwykle istotna. Zaopatrz się w zestaw lampek rowerowych odpowiedni dla Twoich potrzeb. W tym wpisie znajdziesz szczegółowe informacje o rodzajach lampek i światełek rowerowych oraz o tym, kiedy należy ich używać.
Ubrania z elementami odblaskowymi
Zwłaszcza jeśli zamierzasz jeździć w nocy lub gdy jest mało światła słonecznego (np. wstajesz wcześnie, aby zdążyć do szkoły lub pracy). Jeśli tak nie jest, wystarczy zwykła kamizelka rowerowa w jaskrawym kolorze, np. Langkawi od Siroko. Możesz również zaopatrzyć się w odblaskowe opaski elastyczne na przedramiona, kostki lub pas. Są one bardzo praktyczne i łatwe do kupienia on-line.
Kask rowerowy
W zależności od miejsca zamieszkania jego stosowanie może być obowiązkowe lub nie. Aby uniknąć problemów, zapoznaj się z przepisami obowiązującymi w danym kraju.
Zamek lub zapięcie do roweru
Zapięcie do roweru nie jest konieczne, jeśli masz miejsce, w którym możesz bezpiecznie zostawić swój rower w domu i w biurze. Jest jednak niezbędne, jeśli musisz zostawiać rower na ulicy. Im więcej czasu rower spędza zaparkowany na ulicy, tym lepszego zapięcia będziesz potrzebować.
Błotniki
Jazda po Londynie to nie to samo, co jazda na Majorce czy Ibizie, dlatego decyzja o tym, czy używać błotników, zależy od miejsca zamieszkania lub pracy. Więcej informacji na temat różnych rodzajów błotników znajdziesz w tym artykule.
Zestaw podstawowych narzędzi
Zestaw podstawowych narzędzi składa się z łyżek montażowych do opon, zapasowych dętek, pompki i narzędzia wielofunkcyjnego z rozkuwaczem do łańcucha. Najbardziej praktycznym sposobem jest przewożenie narzędzi w plecaku lub torbie, której zwykle używasz poruszając się po mieście, choć torba podsiodłowa, którą łatwo założyć i zdjąć z roweru, to również świetne rozwiązanie.
Podstawowy zestaw narzędzi jest bezużyteczny, jeśli nie wiesz, jak naprawić przebitą oponę. To w zasadzie wszystko, co musisz wiedzieć jeżdżąc na rowerze jednobiegowym, takim jak Sidney, zaprojektowanym, aby ograniczyć awarie i konserwację do minimum.
JAKA JEST ROZSĄDNA ODLEGŁOŚĆ, ABY DOJEŻDŻAĆ DO PRACY ROWEREM?
Nie ma tu jednej prostej i uniwersalnej odpowiedzi, gdyż należy wziąć pod uwagę szereg czynników: sprawność fizyczną rowerzysty, doświadczenie, sytuację osobistą, rodzaj trasy, czas, jakim dysponuje, ukształtowanie terenu, klimat panujący na danym obszarze, infrastrukturę dostępną w mieście i wiele innych.
Przejazd rowerem na dystansie 8-10 km zajmuje średnio około 35 minut, ale są rowerzyści, którzy pokonują tę samą trasę szybciej, ponieważ są w dobrej kondycji, i tacy, którzy nawet przy dobrej kondycji potrzebują więcej czasu, ze względu na ukształtowanie terenu czy brak odpowiedniej infrastruktury. W końcu nie każde miasto to Amsterdam czy Kopenhaga.
Nasze osobiste doświadczenia w poruszaniu się po mieście samochodem, transportem publicznym lub pieszo mogą dać nam rozeznanie, ile czasu zajmie podróż rowerem i jakie wyzwania mogą się z nią wiązać. Jeśli korzystamy z aplikacji typu Google Maps, możemy tworzyć trasy zgodnie z własnymi potrzebami i od razu poznać przybliżony dystans i czas. Następny krok to już tylko wskoczenie na siodełko i wyruszenie w trasę, aby uświadomić sobie, że to, co wydawało nam się niemożliwe i ryzykowne, jest w rzeczywistości bezpieczne i wykonalne. W drogę, czas na zmiany!