cover 138

Sposób na uniknięcie bólu pośladków na rowerze

Możemy zrzucić winę na siodełko, powiedzieć, że wkładki w spodenkach nie sprawdzają się podczas ponad trzygodzinnych przejażdżek lub wypróbować niezliczoną ilość kremów przeciw otarciom, ale każdy rowerzysta, który odczuwa dyskomfort i ból w okolicy pośladków, krocza i narządów płciowych i chce się ich pozbyć, musi dotrzeć do źródła tych problemów: nieprawidłowej pozycji na rowerze. Po skorygowaniu pozycji, możemy zacząć mówić o siodełkach, spodenkach rowerowych, wkładkach i kremach przeciw otarciom, które poprawią komfort naszych pośladków.

image 19


Dlatego rozwiązaniem na pozbycie się bólu pośladków na siodełku jest znalezienie odpowiedniej pozycji na rowerze. W tym celu zalecamy wykonanie badania biometrycznego i wyregulowanie roweru przez wykwalifikowanego specjalistę. Można również regulować go na własną rękę w domu, ale rezultat nigdy nie będzie tak dobry. Może to nawet prowadzić do całkowitej porażki, ponieważ regulacja pozycji w jednym punkcie i w jednym kierunku zwykle wiąże się z innymi modyfikacjami, które – jeśli nie zostaną wykonane – mogą prowadzić do dyskomfortu w innym obszarze i ostatecznie skomplikować cały proces.

Jeśli mimo naszych rad zdecydujesz się na samodzielne przeprowadzenie regulacji, oto główne przyczyny związane z pozycją ciała na rowerze, które powodują ból i dyskomfort pośladków):

Niewłaściwa wysokość siodełka

Najczęściej siodełko jest ustawione za wysoko, w niektórych sytuacjach za nisko. W pierwszym przypadku podczas pedałowania zbytnio rozprostowujemy nogi, a ponieważ jedna z nóg jest zazwyczaj dominująca, podczas siedzenia na siodełku dochodzi do zaburzenia równowagi, co skutkuje głównie otarciami, ale także drętwieniem, zwłaszcza jeśli kierownica jest zbyt nisko.


Jeśli siodełko jest ustawione zbyt nisko, dyskomfort będzie najprawdopodobniej niewielki, ale ucierpią nasze biodra, kolana i kostki, ponieważ nogi nie będą się prawidłowo prostować, co spowoduje zaburzenia równowagi w stawach.

Ustawienie siodełka i zasięg kierownicy

Ustawienie siodełka (tzw. setback) to pozioma odległość pomiędzy środkiem suportu a szczytem siodełka. Jest ona niezbędna m.in. dla prawidłowego rozłożenia ciężaru ciała na rowerze, a także dla efektywności pedałowania. Regulacja powinna odbywać się niezależnie od zasięgu i wysokości kierownicy. Siodełko ustawione zbyt daleko do tyłu, oprócz obciążania barków, ramion i rąk, może powodować otarcia i drętwienie niektórych części ciała, ponieważ wówczas siadamy na szczycie siodełka opierając na nim tkanki miękkie i genitalia. Jeśli jest ustawione zbyt daleko do przodu, może prowadzić do otarć w kroczu i drętwienia pośladków, a także do bólu w dolnej części pleców.

image 20


Zasięg kierownicy (tzw. reach) staje się problemem, gdy odległość między siodełkiem a kierownicą jest zbyt duża. Może to być spowodowane faktem, że siodełko jest ustawione zbyt daleko do tyłu lub kierownica zbyt daleko do przodu. W obu scenariuszach rowerzysta próbuje znaleźć wygodniejszą pozycję, siadając na szczycie siodełka – najwęższej części, która daje bardzo małe podparcie dla miednicy. Jeśli rowerzysta chce utrzymać tę pozycję, musi wyciągnąć ramiona i górną część ciała, kładąc całą wagę na siodełko, zwłaszcza jeśli kierownica jest ustawiona zbyt nisko. Skutkiem jest drętwienie w okolicy narządów płciowych i otarcia.

Ustawienie bloków w pedałach

Źle ustawione bloki w pedałach mogą również skutkować uczuciem dyskomfortu w okolicach pośladków i krocza. Jeśli są ustawione zbyt mocno w przód lub zbyt mocno w tył, mogą prowadzić do niestabilności całej nogi, co skutkuje wspomnianymi wcześniej bólami stawów, a także dyskomfortem na siodełku.

Rozstaw pedałów

image 21


Otarcia w kroczu mogą być spowodowane niewłaściwą odległością między pedałami, więc należy na nie zwrócić szczególną uwagę. Zbyt szeroki lub zbyt wąski rozstaw pedałów powoduje, że kolana przesuwają się do wewnątrz lub na zewnątrz w najwyższym punkcie ruchu pedału. To, oprócz problemów z biodrami, kolanami i kostkami, może prowadzić do otarć w kroczu, pachwinach i okolicach narządów płciowych.

Niewłaściwe obuwie i/lub wkładki

image 22


Buty i/lub wkładki, które nie zapewniają odpowiedniego wsparcia dla stopy i łuku podbicia, tworzą dysproporcję i zaburzenia równowagi, które – przenoszone w górę ciała – oprócz problemów ze stawami (kostki, kolana, biodra), mogą prowadzić do otarć i podrażnień w kroczu i pachwinach.

image 23


Gdy znaleźliśmy już najdogodniejszą pozycję bloków, czas zacząć przyglądać się reszcie elementów i wyposażenia, w tej kolejności:

  • Wybierz odpowiednie siodełko. Nie jest to łatwe i często jest to kwestia prób i błędów, ale mając wcześniej ustaloną pozycję, dużo łatwiej jest znaleźć odpowiednie siodełko wśród ogromnej różnorodności typów i modeli.
  • Nie stosuj osłon i nakładek na siodełka. Większe wyściełanie nie oznacza większego komfortu. W rzeczywistości jest wręcz przeciwnie, ponieważ dodajemy element, który może tylko pogłębić nasze problemy.
  • Noś spodenki rowerowe w odpowiednim rozmiarze. Jak już wspomnieliśmy w naszym przewodniku po zakupie spodenek na rower, nie powinny być one nadmiernie obcisłe, ale też nie za luźne. Lepsze będzie ścisłe dopasowanie, więc jeśli zastanawiasz się między dwoma rozmiarami, wybierz ten mniejszy.
  • Wybierz wkładkę, która najbardziej Ci odpowiada. Pamiętaj, że istnieją wkładki dla kobiet i mężczyzn. Występują też w różnych rozmiarach, grubościach i szerokościach, w zależności od potrzeb każdego rowerzysty i rowerzystki.
  • Nie używaj bielizny ze spodenkami rowerowymi. 
  • Pierz i odpowiednio dbaj o spodenki. W tym artykule dowiesz się jak odpowiednio zadbać o swoją odzież kolarską.
  • Zadbaj o czystość i zdrowie pośladków, krocza i okolic narządów płciowych.
    Należy zachować ostrożność przy depilacji i brać pod uwagę możliwe konsekwencje różnych metod opisanych w tym poście. Jeśli wystąpiła infekcja, rana, podrażnienie lub inny problem, który uniemożliwia Ci wygodne siedzenie, udaj się do specjalisty (dermatologa, ginekologa, urologa) i powstrzymaj się od jazdy na rowerze do czasu poprawy.
  • Stosuj krem przeciw otarciom i odparzeniom. Pomaga chronić skórę przed otarciami szczególnie podczas długich przejażdżek. Może być stosowany bezpośrednio na skórę, na krocze, a także dodatkowo na wkładkę, aby zwiększyć i przedłużyć jego działanie. 

Wniosek jest taki, że zanim wymienisz siodełko, spodenki czy wypróbujesz nowy krem przeciw otarciom, poszukaj profesjonalnego bike fittera, który dobierze Ci odpowiednią pozycję. To dobrze wydane pieniądze, ponieważ oprócz zapobiegania bólom, inwestujesz w komfort i lepsze wyniki. To z kolei napędza nas, by jechać dalej i szybciej, niż moglibyśmy sobie wyobrazić.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *

Polecane artykuły