Cover 160

Zasady jazdy w peletonie i ustawkach

Dla wielu początkujących rowerzystów, bycie częścią peletonu i jazda w dużej grupie rowerzystów podczas wycieczki rowerowej jest nie lada wyzwaniem. Aby było to przyjemne i bezpieczne, potrzeba umiejętności, doświadczenia i kilku ekstra sztuczek. W tym wpisie mamy dla Was kilka praktycznych wskazówek.

Bądź na czas i pamiętaj o odpowiednim wyposażeniu

Zacznijmy od podstaw: Niezależnie od tego, czy jest to rajd, czy wycieczka grupowa, musisz być na miejscu o wyznaczonym czasie i mieć ze sobą wszystkie niezbędne rzeczy. Podczas wycieczek grupowych, nie bądź tą osobą, która zawsze przybywa na miejsce z opóźnieniem, podczas gdy reszta musi czekać. Na rajdzie zjaw się wcześniej, aby uniknąć tłumów.

image 18

Jeśli chodzi o sprzęt, pamiętaj o kasku, a także o odzieży i akcesoriach odpowiednich do warunków panujących tego dnia. Zapoznaj się z prognozą pogody, aby dobrze się przygotować, a jeśli jest to Twój pierwszy raz, zasięgnij informacji lub poproś o rady na temat trasy.

Większość rajdów rowerowych zapewnia punkty żywieniowe na trasie, ale nie zapomnij zabrać ze sobą wystarczającej ilości wody i przekąsek, aby dotrzeć do pierwszego z nich, a nawet ukończyć całą trasę. Nigdy nie wiesz, jakie napoje i jedzenie będą dostępne i jak zareaguje na nie Twój żołądek

Ponadto, nigdy nie zaszkodzi zabrać ze sobą gotówki lub karty kredytowej. Kolejnym niezbędnym przedmiotem jest telefon, a także podstawowe części zamienne i narzędzia. Oczywiście obsługa wycieczki lub inny rowerzysta zawsze może Ci pomóc, ale odpowiednie wyposażenie to Twój osobisty obowiązek.

image 17

Zwróć uwagę na otoczenie

Zawsze zwracaj uwagę na drogę i otaczających Cię rowerzystów. Pogawędki są świetne, ale zachowaj czujność, aby uniknąć przeszkód lub niebezpieczeństw na drodze, a także aby widzieć i słyszeć ostrzeżenia od tych, którzy Cię wyprzedzają.

Są sytuacje, w których musimy zwracać szczególną uwagę na otoczenie, na przykład w miastach, na terenie zabudowanym czy na skrzyżowaniach, ponieważ znajdują się tam różnego rodzaju przeszkody: progi zwalniające, studzienki, wysepki, znaki drogowe, zwierzęta, ludzie, inne pojazdy… Należy również uważać na zjazdach, ponieważ prędkość nie pozostawia czasu na reakcję. We wszystkich tych przypadkach musimy być skoncentrowani i czujni, z obiema rękami na kierownicy i palcami na manetce hamulca.

Ostrzegaj resztę grupy

W peletonie, czyli dużej grupie kolarzy, tylko ci, którzy jadą na czele, widzą przed sobą przeszkody. Reszta grupy nic nie widzi i dlatego używanie sygnałów w postaci gestów ręką czy też słownych (“próg”, “dziura”, “samochód” itp.) jest kluczowe, aby ostrzec pozostałych o zagrożeniach na drodze. Należy to zrobić także wtedy, gdy złapiemy gumę i musimy zatrzymać się lub zjechać na bok. W zawodowym peletonie kolarze najczęściej zatrzymują się po prawej stronie.


Trzymaj formację

Pamiętaj, aby przez cały czas utrzymywać swoją pozycję w grupie i nie wykonywać gwałtownych ruchów na boki. Im bardziej przewidywalna jest Twoja jazda, tym lepiej. Zawsze jedź po linii, a jeśli chcesz poruszać się na boki, rób to powoli i stopniowo, aby reszta grupy mogła przewidzieć twoje ruchy.

image 20

To, jak dobrze peleton “płynie”, zależy od wielu czynników: szerokości drogi, liczby kolarzy itp. Ogólnie rzecz biorąc, jeśli jest wystarczająco dużo miejsca, boki formacji są używane do poruszania się w przód, a środek do cofania się. Jazda w grupie wymaga cierpliwości i współpracy. Trzeba być gotowym do dostosowania swojego rytmu i pozycji w zespole, aby zrobić miejsce dla pozostałych rowerzystów i korzystać z przywilejów jazdy w peletonie.

Utrzymuj stałą prędkość

Oprócz unikania gwałtownych skrętów, należy również wystrzegać się nagłych zmian prędkości, zwłaszcza gwałtownego hamowania, ponieważ może to być przyczyną wypadków. Staraj się utrzymać stałą prędkość, która jest dla Ciebie komfortowa. Jeśli stale przesuwasz swoje granice, być może nie jest to właściwa grupa dla Ciebie. Ryzykujesz wówczas zdrowiem swoim i innych uczestników.

Z kolei jeśli czujesz, że musisz hamować zbyt często, może to być spowodowane używaniem niewłaściwej przerzutki lub tym, że grupa jedzie zbyt wolno. Jeśli jedziesz z niewłaściwą prędkością, marnujesz dużo energii i powinieneś zmienić bieg tak, aby zachować bezpieczną odległość między Tobą a rowerzystami z przodu, a także przestać pedałować, jeśli znajdziesz się zbyt blisko nich. Jeśli grupa jest dla Ciebie zbyt wolna, możesz znaleźć miejsce na czele peletonu i prowadzić, ale pamiętaj, że nie bierzesz udziału w wyścigu czy zawodach, a peleton to formacja, która ceni ład i harmonię.

Uważaj wstając z siodełka

W nawiązaniu do poprzedniej wskazówki, dość częstą praktyką wśród kolarzy w peletonie (zwłaszcza na stromych podjazdach) jest wstawanie z siodełka bez zmiany przerzutki, co prowadzi do niezamierzonego spowolnienia tempa. Może to sprawić, że Twoje tylne koło “odskoczy” do tyłu i uderzy w przednie koło rowerzysty za Tobą. To prosta droga do wypadku.

cover 133

Jednym ze sposobów na uniknięcie tego typu wypadków jest danie sygnału rowerzyście jadącemu za Tobą, że masz zamiar wstać z siodełka. Może to być prosty gest, taki jak machnięcie ręką za plecami lub poruszenie łokciami. Warto również przećwiczyć zmianę biegów, aby utrzymać tę samą moc i prędkość przy stawaniu na pedałach.

Patrz przed siebie

Nie oznacza to, że należy ignorować wszystko inne, ale że Twoja uwaga powinna być skupiona głównie na rowerzystach przed Tobą. Możesz również rozglądać się na obie strony, wystarczy do tego szybki ruch głową.

image 16

Nigdy jednak nie oglądaj się za siebie podczas jazdy w peletonie lub w grupie. Jeśli z jakiegoś powodu musisz to zrobić, najpierw zwolnij, zwiększając tym samym bezpieczny dystans do rowerzysty przed Tobą. Upewnij się również, że Twoje ręce znajdują się na kierownicy, a po obejrzeniu się za siebie jak najszybciej odwróć głowę do przodu.

Zachowaj dystans

Zachowanie bezpiecznej odległości od rowerzysty przed Tobą jest kluczowe. Jeśli gwałtownie się zatrzyma, taka odległość da Ci wystarczająco dużo czasu na reakcję. Odległość ta zależy od Twojego doświadczenia, pewności siebie i umiejętności. Profesjonalni rowerzyści potrafią jechać niemalże stykając się kołami, nie zachowując prawie żadnej odległości między sobą. Jeśli jednak nie jesteś zawodowcem, spróbuj zachować odległość jednego koła między swoim przednim kołem a tylnym kołem rowerzysty przed tobą. W ten sposób zachowasz czujność, nie tracąc komfortu jazdy. Następnie możesz ją stopniowo zmniejszać, aż do około 15-20 cm.

Na zjazdach należy zwiększyć dystans do odległości 1 lub 2 rowerów. W ten sposób zapewnisz sobie wystarczający czas reakcji.

Myśl jak grupa

Podczas większości rajdów rowerowych ruch jest zamknięty lub ograniczony, co ułatwia radzenie sobie ze skrzyżowaniami, znakami i światłami drogowymi, pojazdami. Jednak w innych sytuacjach zmuszeni jesteśmy jechać jako grupa, przestrzegając zasad ruchu drogowego. Rowerzyści muszą zatem myśleć jako grupa, nie jednostka, aby chronić zarówno siebie, jak i swój zespół.

W większości przypadków rowerzyści jadący na czele odpowiadają za bezpieczeństwo całej grupy, podejmując decyzje np. o tym, czy wszyscy mogą przejechać przez skrzyżowanie lub sygnalizację świetlną.

W niektórych innych przypadkach zachowanie pojedynczego rowerzysty może mieć wpływ na resztę grupy, na przykład jeśli obraża on kierowców lub nie zwraca uwagi na znaki drogowe, powodując tym samym wypadek.

image 19

W skrócie, aby bezpiecznie i efektywnie jeździć w peletonie podczas rajdu czy wyprawy rowerowej lub ustawki, kluczowe są: stała i jasna komunikacja z resztą rowerzystów, spójna formacja, wystarczająca ilość miejsca między rowerami, przewidywalność we wszystkich swoich ruchach oraz zachowanie czujności i koncentracji podczas jazdy. Poza tym, aby mieć udane i przyjemne doświadczenia z jazdy na rowerze, należy zadbać o pełne wyposażenie, być cierpliwym, rozważnym i wyrozumiałym wobec reszty grupy.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *

Polecane artykuły