cuidar 1b5e43a5 d3f8 4f1f ba58 28af707d4bc0

Jak se správně starat o cyklistické oblečení

Konečně doma po vyčerpávající jízdě na kole, bez energie, hlad, žízeň a chuť se vysprchovat a odpočívat. Poslední věc, na kterou máte pomyšlení, je vyprat právě sundané cyklistické oblečení. Každý cyklista to zná, ale protože jste si jízdu s oblečením užili (nebo i vytrpěli), věnujte vašemu oblečení pár minut řádné péče; oblečení si to zaslouží. A prosím, nenuťte členy rodiny nebo blízké, aby za vás dělali tuto práci. Pokud si můžete užít volný čas jízdou na kole, ostatní mají také právo užívat si po svém.

Cyklistické oblečení je velmi specifické, proto si zaslouží speciální péči a pozornost. Je navržené k přizpůsobení se vašemu tělu, poskytuje maximální pohodlí a top výkon na kole. Aby toho bylo schopné, je cyklistické oblečení vyrobeno ze speciálních tkanin, které jsou odlišné od běžně používaných materiálů a právě proto se nemůže prát stejně. Vždy je třeba striktně dodržovat návod, abychom se vyhnuli případnému poškození.

Nejdříve ze všeho zkontrolujte instrukce na štítku a podívejte se, zda nemají nějaká specifická doporučení na prací prostředky. Ne všechno cyklistické oblečení potřebuje speciální péči, takže je základ vědět, které může být vyprané v pračce  

Praní vašeho cyklistického oblečení

Praní cyklistického prádla v ruce s neutrálním mýdlem. Použití specifických pracích prostředků na sportovní oblečení je také možností, ale dbejte na to, aby byly neutrální, jak je to možné, bez přidaného parfému nebo změkčovače.

Je-li to možné, vyperte použité oblečení ten samý den. Dokonce mírné opláchnutí pod studenou vodu postačí, není-li prádlo příliš špinavé nebo zpocené. Pokud se výrazně zpotíte a oblečení je špinavé, nejlepší variantou je nechat ho půl hodinky odmočit ve studené vodě s mýdlem a vyprat ho ručně. Nenechte ve vodě příliš dlouho, protože to není dobré pro tkaninu. Tady máte jeden trik jak vyprat oblečení: vysprchujte se v něm, použijte neutrální mýdlo a přejíždějte jím po oblečení, pak se vysvlečte, oblečení opláchněte a vyždímejte. Tohle skvěle funguje s letním oblečením, ale v zimě s bundami a dlouhými nohavicemi je to obtížnější.

Nikdy nepoužívejte vodu nad 30º C. Funkční cyklistické oblečení je z většiny vyrobené ze syntetických vláken citlivých na horkou vodu. Navíc, cyklistické oděvy jsou vyrobeny z vysoce technických materiálů s prodyšnými, izolačními, nebo voděodolnými vlastnostmi. Horká voda je zničí celkem rychle.

Jestli z nějakého důvodu nemůžete prát vaše věci v ruce a musíte používat pračku, následujte tyto doporučení:

  • Nemíchejte své každodenní oblečení s cyklistickým oblečením.
  • Zavřete všechny zipy, suchý zip nebo jakékoli jiné zapínání na oděvu.
  • Cyklistické oblečení vložte naruby do síťovaného vaku na prádlo. Chráníte tak barvu i látku oděvu.
  • Perte prádlo ve studené vodě (maximálně 30 ° C) pomocí krátkého pracího cyklu a nízkého odstředění. Mnoho praček má specifické programy na sportovní oblečení.
  • Nenechávejte mokré nebo vlhké oblečení uvnitř pračky. Pověste je co nejdříve, abyste zabránili zápachu a poškození látky.

Na druhou stranu je zde seznam věcí, kterým byste se měli při praní cyklistického oblečení vyhnout:

  • Nepoužívejte aviváže ani savo. Změkčovače tkanin tvoří na vašem oblečení vrstvu, díky níž ztratí prodyšnost. Savo ničí vlákna.
  • Nepoužívejte ani bubnové sušičky. Vysoké teploty v sušičce mohou způsobit vážné poškození a sražení oděvu.
  • Cyklistické oblečení by se nikdy nemělo žehlit: je navrženo nemačkavé.

Pokud jste vyčerpaní, spěcháte, objeví se něco naléhavého nebo jste jen líní, zde jsou tři tipy:

  • Pokud nemůžete prát, jakmile se vrátíte domů, ale zvládnete to za několik hodin, namočte prádlo do studené vody, dokud ho nebudete prát ručně.
  • Pokud jej nemůžete umýt ve stejný den, zavěste jej na dobře větrané místo, aby se zbavilo vlhkosti z potu. Pokuste se jej co nejdříve vyprat, protože když pot uschne, přilne k látce a poškodí její celistvost působením amoniaku a solí a přispívá k rozvoji nepříjemných pachů.
  • Nedávejte cyklistické oblečení do koše s prádlem, protože absorbuje nepříjemné pachy a může skončit v pračce při dlouhém praní s pracími prostředky a změkčovadly. V zásadě vše, co výrobci nedoporučují. Pokud budete mít štěstí, oděv neutrpí žádné poškození, ale s největší pravděpodobností se zachytí v bubnu nebo se zachytí o jiný oděv. Významně tím přispějete ke zhoršení stavu tkaniny a zkrátíte životnost.

Nějaká domácí řešení pro praní cyklistického oblečení?

Najdete spoustu informací o používání octa, jedlé sody nebo soli k praní cyklistického oblečení nebo k odstranění zápachu. Aby bylo jasno: Ocet má nízké pH (mezi 2 a 3) a jedlá soda má vysoké pH (10). Vzhledem k tomu, že navrhujeme použití neutrálního mýdla (pH 7), bylo by nelogické doporučit použití těchto dvou produktů pro domácnost.

Pokud jde o sůl, právě jsme řekli, že soli z potu poškozují cyklistické oblečení, takže solničku nechte na pokoji, pokud nechcete nahradit ztrátu soli během tréninku olizováním dresu.

Sušení cyklistického oblečení

Jakmile cyklistické oblečení vyperete a vyždímáte většinu vody, samozřejmě, že bez použití sušičky, dáme vám tři tipy, jak oblečení nejlépe vysušit:

  • Zavěste je na sucho a obraťte oblečení naruby, aby barvy na slunci nevybledly.
  • Nezavěšujte oděvy příliš dlouho na suché místo na přímém slunci, protože by se zkrátila jejich životnost. Již jsme zmínili, že cyklistické oblečení nemá rádo vysoké teploty. Je také navrženo tak, aby rychle schlo, takže bude suché dříve, než se nadějete.
  • K zavěšení oděvu nepoužívejte kšandy, rukávy ani jiné pružné části oděvu. Tyto části jsou nezbytné pro správné držení  a váha mokrého oděvu se roztáhne a stáhne dolů a poškodí oděv.

Pokud cestujete a nemáte kam pověsit oblečení, můžete je zabalit do čistých ručníků, aby absorbovaly co nejvíce vlhkosti, a poté je umístit poblíž zdroje tepla nebo větrání, aby úplně vyschly. NIKDY nedávejte oblečení přímo na jakékoli topné zařízení.

Jen pár bodů k cyklistickému oblečení z merino vlny:

  • Nepoužívejte speciální prací prostředky na vlnu. Jsou vhodné pro běžné vlněné oblečení a obsahují aviváže.
  • Merino vlna velmi dobře saje pot, ale odpařuje vlhkost pomaleji než syntetické tkaniny. Když perete oděv z merino vlny, zjistíte, že váží více, protože zadržuje více vlhkosti. Přeložte prádlo uprostřed přes stojan na sušení, aby se rovnoměrně rozložila váha a tkanina se příliš neroztahovala. V ideálním případě by mělo být rozloženo tak, aby vyschlo vodorovně na stojanu, ale víme, že to není vždy možné.

Postupujte podle našich doporučení a prodlužte životnost vašemu cyklistickému oblečení, protože čím lepší péče, tím delší životnost. A pamatujte: struktura materiálů a jejich těsné uchycení nás chrání a poskytuje pohodlí, ale oblečení přirozeně trpí opotřebením jednoduše kvůli jeho každodennímu nošení. Stejně jako se pneumatiky opotřebovávají s každým  kilometrem, čím více najedete, tím větší je pravděpodobnost defektu. Proto bychom měli věnovat pozornost indikátorům naznačujícím, že je čas pořídit si něco nového. Na druhou stranu, pokud se o cyklistický dres řádně staráte, může vám vydržet opravdu dlouho a některé další části oděvu a doplňky vám mohou vydržet navždy.

Komentáře ( 2 ) na téma “Jak se správně starat o cyklistické oblečení”

  1. Dobry den, cetl jsem vas clanek o peci o cykl.obleceni. Vcera jsem ve zcela novem obleceni jel blativou cestou a bohuzel fleky od blat z kalhot po vyprani na 30 st nezmizely. Jak je doporucujete odstranit? Diky

    1. Siroko

      Dobrý den,

      předně chceme říct, že nás těší váš zájem o náš blog a děkujeme za komentář. Je pravda, že některé skvrny se odstraňují velice špatně. Na skvrny doporučujeme aplikovat neutrální mýdlo a namočit kalhoty na 4-5 hodin do teplé vody. Poté je vyperte na 30 °C. Některé skvrny od bahna a jiných nečistot jsou opravdu odolné, zvlášť když zaschnou a “zažerou” se do tkaniny. V takovém případě může trvat i několik pracích cyklů, než se jich zbavíte.

      Snad vám tento postup pomůže.

      Hezký zbytek dne

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

Doporučené články