Připravili jsme pro Vás stručného průvodce s tipy a radami, které Vám pomohou najít ten správný cyklistický dres.
Druhy dresů
Primárně rozlišujeme dva:
Krátký rukáv. Nezbytný v letních měsících a v mírných klimatických podmínkách. Nicméně každé léto není stejné a záleží hlavně na počasí, zda dres doplníte například o spodní tílko s tkaninou mesh.
Dlouhý rukáv. Určený pro jarní a podzimní vyjížďky obvykle bývá doplněn o jednu termickou spodní vrstvu. Může to být spodní prádlo mesh při teplejším počasí nebo spodní prádlo s vlnou merino při nižších teplotách.
Tkanina
Syntetická vlákna jako: polyester, spandex, nylon a lycra. Jedná se o prodyšné a pružné materiály, ovšem každý v jiné škále. Na směsi a složení konkrétního dresu záleží do jaké míry bude pružný, lehký, prodyšný a také drahý.
Přírodní tkanina, jako je merino vlna. Jedná se o rychleschnoucí materiál extrémně odolný vůči chladu, který se používá především k výrobě spodního prádla. Uchová vaše tělo v teple a suchu, i když se potíte. Používá se také při výrobě cyklistických dresů 100% merino nebo jako směs vlny a syntetických vláken k dosáhnutí lepší přilnavosti a větší pružnosti.
Většina cyklistých dresů obsahuje tkaniny, které zaručují ochranu před sluncem, ale používání ochranného faktoru na částech těla přímo vystavených ultrafialovému záření je při jízdě na kole nutností.
Chystáte-li se koupit si svůj první dres, berte prosím v potaz možné alergie nebo přecitlivělost pokožky na určitý druh materiálu.
Velikost a střih
Věnujte několik minut přeměření stanovených částí těla, podívejte se do tabulek velikostí výrobce a vyberte si svojí velikost, protože každá značka čísluje jinak a každá postava je jedinečná.
Přilnavost dresu je vždy určena výrobcem a, v závislosti na střihu a pružnosti materiálu, bude více či méně přilnavý. Obecně platí, že dresy nižší a střední třídy jsou méně přilnavé, než dresy vyšší střední a nejvyšší třídy.
Již jsme se zmínili, že každé tělo je jedinečné a to samé platí o cyklistech. Jsou cyklisté příležitostní, kteří raději nosí upnutější dres a pak máme opravdové nadšence, kteří upřednostňují volnější oblečení. Nejdůležitější je cítit se pohodlně a mít dres přizpůsobený vašemu tělu tak, aby Vám umožnil maximální volnost při jakémkoliv pohybu.
Nezapomeňte, že dres je navržen tak, aby se přizpůsobil poloze jízdy ve stoje a je naprosto v pořádku, je-li v zadu trošičku delší než vpředu a lehce táhne v oblasti ramen.
Konečné úpravy a detaily
Právě v detailech se pozná rozdíl mezi dresem nižší a vyšší kvality. Čím lepší konečná úprava, tím lepší dres. Základní prvky jsou tyto:
- Dvě až tři kapsy v zadní části na gely, tyčinky, mobil, náhradní díly/nářadí
- Kvalitní zip, který se hladce rozepne a nezachytává se v látce
- Hladké švy a důkladné zakončení, aby nedocházelo ke tření, či snadnému roztržení
- Protiskluzové prvky, aby se dres nehýbal
U dresů vyšší třídy, tedy i o něco dražších, najdete následující vylepšení:
- Laserový střih na rukávech, který umožní perfektní přilnutí k pažím
- Mikroperforovanou tkaninu nebo síťovinu v podpažní, boční a zadní části, která zajišťuje lepší větrání
- Zip na zadních kapsách k bezpečnějšímu uskladnění klíčů, dokladů, peněz…
- Vnitřní pásy, které lépe přilnou k pasu
Design a barvy
Dres je oděv par excellence v cyklistice. Celé legendy jsou navždy spojené s dresy, týmy, modely a barvami. Vybrat si dres podle jeho designu, a být tak spokojený s koupí, je stejně důležité jako všechny ostatní body, protože i když dres tělo chrání a padne jako ulitý, jestli se Vám nebude líbit, přestanete ho nosit a skončí někde dole v šuplíku.
Každý máme svůj osobitý vkus, ale při výběru barev nesmíte zapomenout hlavně na bezpečnost. Při jízdě na kole jsou barvy a design důležité, nejen abyste se cítili pohodlně, ale abyste byli dostatečně viditelné pro ostatní účastníky provozu.
Zářivé barvy a výrazný design jasně prokazují svou efektivitu, ale je třeba myslet také na reflexní prvky. Záleží jen na Vás zda si vyberete dres v zářivých nebo tmavých barvách, ale vždy musíte myslet na reflexní prvky poskytující tu nejvyšší možnou viditelnost.