efectos negativos 2d89cfb1 2430 49f8 84bc 02ed51170df9

Negativní účinky cyklistiky na naše tělo

Svalová nerovnováha je jedním z „nežádoucích“ účinků cyklistiky. Pokud se chcete dozvědět více, přečtěte si následující článek, kde vám s trochou nadsázky vysvětlíme některé z nepříliš pozitivních změn ve vašem těle a naše tipy, jak s nimi co nejlépe zacházet.

Začneme tam, kde jsme přestali, svalová nerovnováha, tedy znatelný rozdíl mezi dolními a horními končetinami. Lehce se můžete stát „cyklistou T-Rex“ s velmi vyvinutými svaly na nohou a mnohem méně svalnatými pažemi.

Kromě paží je další zanedbávanou oblastí trup, protože ho neposilujeme a ztráta tuku v této oblasti je tak výrazná, že se lehce můžete stát živým modelem pro hodiny anatomie. Právě proto jsou velmi důležitá extra cvičení v posilovně.

Rovněž může dojít k nerovnováze ve vývoji svalů dolních končetin. Podkolenní šlachy fungují mnohem méně než kvadricepsy a navíc se zkracují díky šlapání, takže je nutné se vždy protáhnout. Skvělá je také masáž a speciální trénink v posilovně. Zkrácení svalů je nepříjemné a projevuje se zejména, když si chcete stoupnout nebo ohnout nohu po delším sezení na sedačce. Sval ztuhne natolik, že ho musíte rozcvičit nebo poprosit někoho, aby vám to pomohl rozhýbat.

Bolest je něco, na co si cyklista zvykne. Na kole můžete zažít mnoho druhů bolesti:

Bolest krku a ramen v důsledku polohy těla a přílišného zatížení paží. Lze zmírnit změnou polohy na kole.

Bolest nohou při chůzi po schodech nebo strmých svazích. Nenechte se překvapit, když si při stoupání po schodech začnete stěžovat nebo se šklebit a ptát se sami sebe: „Jaké je tohle převýšení?”

Ale mezi všemi bolestmi je jedna, která si odnese cenu, zvláště když s jízdou na kole začínáte: bolest zadku a rozkroku. Po první delší jízdě to může pěkně bolet a dokonce vás to odradit. Ale nebojte, zadek si zvykne a bolest zmizí nebo časem klesne. Tomu se lze vyhnout výběrem dobrých cyklistických kraťasů, správného sedla a správné poloze na kole.

Dalším velmi častým problémem v této oblasti je otupělost. Buďte opatrní, slezte ze sedla a aplikujte stejný postup jako při bolestech hýždí: dobré cyklistické kraťasy, sedlo a správná poloha jsou základ. Oblast rozkroku může být vystavena dalším problémům v důsledku tření. Zčervenání, svědění, pupínky a dokonce i rány mohou v příštích několika týdnech zničit den na kole, pokud nemáte dobré kraťasy nebo je nemáte správně oblečené (nezapomeňte nepoužívat spodní prádlo). Naneste nějaký krém před jízdou (existují speciální pomády / krémy do vložky proti tření) a také po sprchování, aby byla kůže stále hydratovaná.

Když už mluvíme o krémech, je tu ještě jedna část těla, která vyžaduje zvláštní pozornost: vaše ruce. Čím více času řídítka držíte, tím více opálené budou vaše ruce. Řešením jsou rukavice, které vám také pomohou vyhnout se případnému otlačení a ochrání vás při pádu. Kromě toho používejte speciální krémy k řádné péči o ruce, protože jinak nebudou nikdy hedvábně jemné.

Opalovací krémy vás, ale neochrání před různými odstíny nerovnoměrného opálení. To však neznamená, že byste neměli používat opalovací krém – právě naopak – měli byste jej používat vždy. Čím více času na kole, tím lepší ochranu budete potřebovat. Ale krémy na opalování mají své limity a s největší pravděpodobností skončíte s pruhy a šrámy po celé pokožce. Pro pouhé smrtelníky naše podivné, nepravidelné stopy po opálení nedávají smysl a přitahují pohledy lidí u bazénu nebo na pláži, ale mezi cyklisty jsou věcí hrdosti, jako jizvy od hlavní postavy v Čelistech. Zde je několik příkladů charakteristického opálení cyklistů:

Začněte si zvykat na to, že máte bílé nohy jako slavný vlk “Dvě ponožky” z filmu Tanec s vlky. V závislosti na výšce ponožky, kterou nosíte, bude bílý tón na noze vyšší či nižší.

Cyklistické sluneční brýle často zanechávají bílý otisk kolem očí, zatímco zbytek vaší tváře je opálený, což z vás rázem udělá Spidermana nebo sovu brýlatku (asi nepotřebujete vizuální pomůcku, abyste pochopili kam míříme).

Rázem i váš nos bude tmavší než zbytek obličeje a to samé bude s pažemi a čtyřhlavým svalem na nohách, protože se jedná o oblasti přímo vystavené slunci.

Bílé ruce díky používání rukavic a bílé pruhy na opáleném krku v důsledku polohy vašeho těla na kole.

Tyto stopy zanechává slunce, ale jízda na kole může po nehodě také zanechat jizvy. Doufejme, že pokud spadnete nebo dojde k nehodě, nestane se nic vážného, ​​takže to jen zalepíte a budete pokračovat v jízdě!

Dalším nežádoucím účinkem cyklistiky je častější rýma. Zvláště, když jezdíte na kole na jaře a jste alergičtí. Rýma je většinou způsobena alergiemi, ale skutečnost, že dýcháme intenzivně a jsme vystaveni chladu, vlhkosti a větru, z nás dělá opravdové kolaře.

V článku o pozitivních účincích cyklistiky na naše tělo jsme si řekli, že se zvyšuje naše metabolická rychlost a že máme pocit hladu. Jíme více a snažíme se, aby náš trávicí systém pracoval déle a pravidelněji. To vše spolu s pravidelným cvičením a skutečností, že se zdravě stravujeme se spoustou zeleniny nám dodává plyn a dostatek energie k výšlapům. 

Doufáme, že jste se s námi dobře pobavili a nezanevřeli jste na cyklistiku pod váhou vyjmenovaných “negativ”. Vše lze vyřešit, následujte naše tipy a buďte v klidu, jaro se blíží a je třeba začít pracovat na nových zářezech.

Komentáře ( 1 ) na téma “Negativní účinky cyklistiky na naše tělo”

  1. Kolař, to se používá…? Respektive cyklisti, bikeři toto slovo používají…? Já teda nikoliv! Jinak jsem se při četbě nezasmál… Kde je chyba? 😀 A jestli tohle jsou pro vás problémy, tak jste na tom velmi dobře. Ať to šlape!

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

Doporučené články