cuidar

Jak prawidłowo dbać o odzież rowerową

Wracasz do domu po wyczerpującej jeździe, bez energii, głodny, spragniony, myśląc tylko o prysznicu i porządnym odpoczynku. Ostatnią rzeczą, na jaką masz ochotę, jest pranie. Każdy rowerzysta zna ten ból, ale skoro dzięki tym ubraniom Ty możesz w pełni cieszyć się jazdą, poświęć kilka minut na ich właściwe wypranie i pielęgnację. I nie zmuszaj członków rodziny lub bliskich do wykonywania tej pracy za Ciebie. Jeśli ty możesz cieszyć się wolnym czasem, pozwól na to innym.

Odzież na rower jest bardzo specyficzna i wymaga szczególnej pielęgnacji. Ma ona za zadanie dopasować się do ciała, zapewnić pełen komfort i najlepsze wyniki podczas jazdy. Aby to osiągnąć, tkaniny stosowane w odzieży rowerowej wykonane są z innych włókien niż te stosowane w naszych codziennych ubraniach, dlatego nie możemy prać ich w ten sam sposób. Musimy ściśle przestrzegać zaleceń producenta i odpowiednio o nie dbać, aby uniknąć problemów lub uszkodzeń poza tymi spowodowanymi naturalnym zużyciem. 

Po pierwsze, sprawdź instrukcje na metce i zobacz, jakich środków piorących należy używać. Nie wszystkie ubrania rowerowe wymagają tego samego rodzaju pielęgnacji, więc ważne jest, aby wiedzieć, których rzeczy nie wolno wkładać do pralki, a które można. 

Pranie odzieży rowerowej

Pierz odzież rowerową ręcznie, używając neutralnego mydła. Możesz też sięgnąć po specjalne środki do prania odzieży sportowej, ale upewnij się, że są one neutralne, bez dodatku perfum ani środków zmiękczających.

Jeśli to możliwe, wypierz ubrania jeszcze tego samego dnia po treningu. Wystarczy nawet delikatne ręczne płukanie w zimnej wodzie, jeśli nie są zbyt brudne lub przepocone. Jeśli jednak dużo się pocisz, a ubrania są brudne, najlepiej jest namoczyć je przez około pół godziny w zimnej wodzie z odrobiną mydła i wyprać ręcznie. Nie namaczaj ich jednak zbyt długo, ponieważ pozostawienie tkaniny w wodzie na wiele godzin nie jest dla niej dobre. Oto nasz sposób na pranie odzieży rowerowej: weź prysznic w ubraniu, użyj neutralnego mydła i wyszoruj je bez zdejmowania, a następnie zdejmij je, wypłucz i wykręć porządnie. Działa to świetnie w przypadku ubrań na lato, ale jest trudniejsze w przypadku odzieży zimowej, takiej jak kurtki czy długie spodnie na rower.

Nigdy nie używaj gorącej wody, pierz w max. 30º C. Techniczna odzież na rower jest w większości wykonana z włókien syntetycznych, które nie lubią prania w gorącej wodzie. Ponadto, wiele ubrań na rower jest wykonanych z wysoce technicznych tkanin o właściwościach oddychających, termoizolujących lub wodoodpornych. Gorąca woda szybciej je wypłukuje.

Jeśli z jakiegoś powodu nie możesz prać ubrań ręcznie i musisz użyć pralki, postępuj zgodnie z poniższymi zaleceniami:

  • Nie pierz ubrań codziennych razem z tymi na rower.
  • Zapnij wszystkie suwaki, rzepy i inne zapięcia.
  • Włóż odzież rowerową do siatkowego woreczka do prania. Ochroni to zarówno kolor jak i materiał.
  • Pierz odzież w zimnej wodzie (max. 30º C) w krótkim cyklu prania i na niskich obrotach wirowania. Wiele pralek ma specjalne programy do odzieży sportowej.
  • Nie zostawiaj mokrych lub wilgotnych ubrań w pralce. Rozwieś je tak szybko, jak to możliwe, aby uniknąć nieprzyjemnego zapachu i zniszczenia tkaniny.

A oto lista rzeczy, których należy unikać podczas prania odzieży na rower: 

  • Nie używaj płynów do zmiękczania tkanin ani wybielaczy. Płyny do zmiękczania tkanin tworzą na ubraniach warstwę, która obniża ich oddychalność. Wybielacze niszczą włókna.
  • Nie należy również używać suszarek do ubrań. Wysoka temperatura w suszarce może spowodować poważne uszkodzenia i skurczenie się odzieży.
  • Odzieży rowerowej nigdy nie należy prasować: jest ona odporna na zagniecenia.

Jeśli jednak nie masz siły, coś Ci wypadło, warunki nie sprzyjają, albo po prostu Ci się nie chce, oto kilka rozwiązań:

  • Jeśli nie możesz wyprać ubrań zaraz po powrocie do domu, ale będziesz w stanie zrobić to za kilka godzin, namocz je w zimnej wodzie, aż do momentu, kiedy będziesz mógł wyprać je ręcznie. 
  • Jeśli nie możesz wyprać ubrań tego samego dnia, powieś je w dobrze wietrzonym miejscu, aby pozbyć się wilgoci z potu. Postaraj się jednak wyprać odzież jak najszybciej – gdy pot wyschnie, wchodzi w tkaninę i niszczy ją za sprawą amoniaku i soli, a także przyczynia się do powstawania nieprzyjemnych zapachów. 
  • Nie wrzucaj odzieży na rower do kosza na pranie razem z resztą brudnych ubrań. Wchłonie ona nieprzyjemne zapachy i może skończyć w pralce na długim cyklu prania z detergentami i płynem do zmiękczania tkanin. Krótko mówiąc wszystko, czego producenci odradzają. Jeśli masz szczęście, strój nie ucierpi, ale najprawdopodobniej zaczepi się w bębnie lub zaplącze w inne ubranie. Ponadto, przyczyni się to w znacznym stopniu do pogorszenia jakości tkaniny i skróci jej życie.

Domowe sposoby na pranie odzieży rowerowej?

Znajdziesz wiele informacji na temat stosowania octu, sody oczyszczonej lub soli do prania odzieży rowerowej lub usuwania brzydkich zapachów. Postawmy sprawę jasno: ocet ma niskie pH (pomiędzy 2 a 3), a soda oczyszczona ma wysokie pH (10). Biorąc pod uwagę, że sugerujemy używanie neutralnego mydła (pH 7), absurdalne byłoby polecanie tych dwóch produktów.

Dopiero co powiedzieliśmy, że sól z potu niszczy odzież rowerową. Zostaw więc solniczkę w spokoju, chyba że chcesz uzupełniać elektrolity podczas treningu wylizując koszulkę.

Suszenie odzieży rowerowej

Wypierz i wykręć wodę z ubrań. Następnie kieruj się tymi trzema wskazówkami na temat ich suszenia (oprócz tego, by nigdy nie używać suszarki):

  • Rozwieś ubrania przewracając je na lewą stronę, dzięki temu kolory nie wypłowieją.
  • Nie wystawiaj odzieży podczas suszenia na bezpośrednie, długie działanie promieni słonecznych, gdyż jest to bardzo szkodliwe. Wspomnieliśmy już, że odzież rowerowa nie lubi wysokich temperatur. Ponadto ubrania na rower są szybkoschnące: będą suche szybciej, niż myślisz.
  • Nie wieszaj za szelki, rękawy lub inne elastyczne części odzieży. Elementy te są odpowiedzialne za prawidłowe dopasowanie, a ciężar mokrego ubrania będzie je rozciągał, uszkadzając odzież.

Kilka uwag na temat odzieży na rower z wełny merino:

  • Nie używaj specjalnych środków piorących do wełny. Nadają się one do zwykłych ubrań wełnianych i zawierają płyny do zmiękczania tkanin.
  • Wełna merino bardzo dobrze wchłania pot, ale odparowuje wilgoć wolniej niż tkaniny syntetyczne. Po wypraniu odzieży z wełny merino zauważysz, że waży ona więcej, ponieważ zatrzymuje więcej wilgoci. Powieś ją do wyschnięcia, wieszając ubranie przez jego środek na stojaku czy suszarce, aby równomiernie rozłożyć ciężar i uniknąć zbytniego rozciągnięcia tkaniny. Najlepiej rozwiesić je rozkładając poziomo na całej powierzchni stojaka, ale wiemy, że nie zawsze jest to możliwe.

Postępuj zgodnie z tymi zaleceniami, aby przedłużyć życie swojej odzieży rowerowej, ponieważ im bardziej o nią dbasz, tym dłużej ona będzie dbać o Ciebie. I pamiętaj: struktura materiałów i ich dopasowanie chronią nas i zapewniają komfort, ale odzież naturalnie ulega zużyciu z powodu codziennego użytkowania. Tak jak opony zużywają się z każdym przejechanym kilometrem, a im więcej jeździsz, tym większe prawdopodobieństwo złapania gumy, tak samo spodenki rowerowe narażone są na otarcia i ulegają zniszczeniu w miarę upływu czasu. Powinniśmy zatem zwracać uwagę na stan spodenek, aby wiedzieć, kiedy nadszedł czas, aby wymienić je na nowe. Z drugiej strony, jeśli odpowiednio zadbamy o koszulkę rowerową, może ona służyć nam znacznie dłużej, zaś inne części kolarskiej garderoby i akcesoria mogą przetrwać z nami całe życie.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *

Polecane artykuły