Jeśli chcesz wiedzieć, jakie spodenki rowerowe kupić i jaka wkładka jest dla Ciebie najlepsza, poświęć kilka minut na przeczytanie tego artykułu i wykorzystaj go jako przewodnik przy wyborze spodenek rowerowych, niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz przygodę z kolarstwem, czy jeździsz już od jakiegoś czasu.
Spodenki rowerowe są podstawowym elementem stroju kolarskiego i składają się z trzech kluczowych elementów: wkładki, szelek i lycry. W zależności od jakości i wykończenia każdej z tych trzech części, można wyróżnić spodenki wysokiej, średniej i niskiej klasy. Ceny w tych kategoriach będą się odpowiednio różnić, biorąc pod uwagę ich charakterystykę i grupy docelowe wynikające z przeznaczenia spodenek. Nie oznacza to, że najlepsze spodenki są przeznaczone tylko dla prawdziwych pasjonatów kolarstwa, ale cena jest ważnym czynnikiem w procesie podejmowania decyzji.
Wkładka
Najważniejszy element zapewniający komfort jazdy na trzy podstawowe sposoby:
- Absorbuje część nacisku wywieranego przez ciężar ciała na siodełku.
- Amortyzuje drgania na drodze.
- Zmniejsza ryzyko otarć podczas pedałowania.
Aby osiągnąć te trzy cele, nie stając się jednocześnie źródłem gorąca, potu i wilgoci, wkładki są wykonane z pianki i mogą zawierać wkładki żelowe lub przędzę węglową. Pianki mają różne składy, tekstury i gęstości. UWAGA: należy pamiętać, że nie mówimy tu o grubości, ponieważ większa grubość nie oznacza większego komfortu, ale wyższą gęstość. Im grubsza pianka, tym większy ciężar będzie w stanie podtrzymać.
Wkładki zazwyczaj łączą pianki o różnej gęstości. W miejscach narażonych na większy nacisk (kość kulszowa) jest ona gęstsza, a w miejscach o mniejszym nacisku (genitalia) nieco mniej. W miejscach, gdzie nacisk jest znikomy, zaś tarcie jest duże, pianka jest cienka, aby chronić pachwiny i odprowadzać pot, zapobiegając nadmiarowi wilgoci.
Najlepsze wkładki zawierają wysokiej jakości pianki wiskoelastyczne, które są w stanie wytrzymać duży nacisk przez długi czas. Wkładki żelowe służą do zwiększenia ochrony w miejscach, które są w częstym kontakcie z siodełkiem, aby wytrzymać obciążenie, wibracje, nierówności drogi i wstrząsy. Zapewniają one większy komfort, ale mniejszą oddychalność, ponieważ żel nie przepuszcza powietrza.
Damskie spodenki rowerowe posiadają specjalne wkładki dostosowane do różnic anatomicznych w okolicy kulszowej, genitaliów i krocza. Istnieją również specjalne wkładki do jazdy na czas, tzw.czasówek, gdzie nacisk jest skoncentrowany w okolicy krocza, lub wkładki o mniejszych rozmiarach i niskiej gęstości do triathlonu zapobiegające tarciu i gromadzeniu się wilgoci podczas wyścigu.
Zdecydowana większość spodenek, nawet tych z najniższej półki, posiada zamki z piankami wykonanymi z materiałów antybakteryjnych, hipoalergicznych i antyzapachowych.
Jako najważniejsza część spodenek rowerowych, wkładka określa przedział cenowy i zazwyczaj najdroższe spodenki rowerowe posiadają również najlepszą wkładkę. Można znaleźć bardzo dobre wkładki w spodenkach rowerowych ze średniej półki cenowej, co prawdopodobnie oznacza, że poczyniono to kosztem innych elementów.
Szelki
Chociaż istnieją modele spodenek bez szelek, nie polecamy ich do jazdy na rowerze, chyba że z jakiegoś powodu jest to absolutnie konieczne. Spodenki z szelkami są znacznie lepsze, ponieważ zapewniają doskonałe dopasowanie i utrzymują spodenki na miejscu, zapobiegając zsuwaniu się spodenek lub wkładki.
Dobre szelki muszą być elastyczne, ale również mocne i oddychające. Są one kluczową częścią spodenek, ponieważ to, jakie są w dotyku, jak się rozciągają i leżą na ramionach, mówi nam wiele o ogólnej jakości spodenek. Najlepsze szelki są lekkie, miękkie, mocne, elastyczne i oddychające, ale jednocześnie wytrzymałe, a te cechy można znaleźć tylko w wysokiej klasy spodenkach, takich jak SRX od Siroko.
Szelki na spodenkach dla kobiet są specjalnie zaprojektowane, aby pasowały do kobiecej klatki piersiowej. Istnieją różne opcje:
- Specjalnie zakrzywione i wyprofilowane szelki, które nie uciskają piersi.
- Szelki lekko rozsunięte na boki, aby nie zachodziły bezpośrednio na piersi.
- Szelki skrzyżowane z pojedynczym paskiem przez środek pomiędzy piersiami.
Każda opcja ma swoje plusy i minusy, ponieważ każda kobieta ma inny rozmiar piersi i to, co sprawdza się u jednych, będzie niewygodne dla innych.
Bez względu na to, jakich spodenek szukasz i czy jesteś kobietą czy mężczyzną, wybierz szerokie, płaskie szelki. Wąskie szelki wywierają większy nacisk, przez co szwy lub szorstkie krawędzie mogą stać się bardzo niewygodne.
Lycra
Zanim wynaleziono to syntetyczne włókno w 1958 roku, nasi przodkowie jeździli na rowerach w zwykłych ubraniach. Pierwsze spodenki rowerowe pojawiły się na przełomie XIX i XX wieku wraz z rosnącą popularnością rowerów. W tym czasie spodenki rowerowe były wykonane z wełny, bardziej uniwersalnej i elastycznej niż inne włókna naturalne, ale nie tak miękkiej jak dzisiejsza odzież wełniana. Dopiero w latach czterdziestych XX wieku do użytku weszły tkaniny syntetyczne, takie jak nylon, czy naturalne, jak na przykład jedwab. Rewolucja nadeszła wraz z pierwszym zastosowaniem lycry w kolarstwie w połowie lat 70.
Ta krótka historia materiałów stosowanych w spodenkach rowerowych pomoże nam zrozumieć, dlaczego lycra jest najczęściej stosowana w kolarstwie. Jej lekkość, elastyczność, sprężystość i oddychalność są niezbędne do osiągnięcia komfortu na rowerze, ale nie wszystkie tkaniny z lycry są takie same. Istnieje wiele różnych kombinacji zależnie od składu, wagi i gęstości tkaniny.
Spodenki z wyższej półki mają lżejszą i lepiej dopasowaną lycrę dla większego komfortu. Skład lycry zmienia się w zależności od przedziału cenowego, ale podstawą jest zawsze dobra oddychalność, odprowadzanie potu i odpowiednie dopasowanie, tak aby spodenki nie przesuwały się, a wkładka pozostawała na swoim miejscu.
Spodenki rowerowe składają się z kilku części zwanych panelami, które mogą być wykonane z różnych rodzajów lycry, ponieważ w niektórych miejscach potrzeba sztywniejszej tkaniny, a w innych bardziej oddychalnej. Więcej paneli nie zawsze oznacza wyższą jakość, ponieważ istnieją również wysokiej klasy spodenki z niewielką liczbą paneli, ale ogólnie rzecz biorąc, więcej paneli zapewnia lepsze dopasowanie, a tym samym lepsze spodenki. Szwy, które łączą te panele muszą być zewnętrzne, płaskie i wytrzymałe, aby uniknąć otarć, rozdarć i uszkodzeń.
Spodenki rowerowe muszą dobrze trzymać się na udzie, aby nie przesuwały się do góry. Istnieją różne rodzaje systemów antypoślizgowych na nogawkach. Najbardziej podstawowym rozwiązaniem są elastyczne gumki, w modelach ze średniej półki znajdziemy dodatkową gumową wstawkę, a w spodenkach wyższej klasy dodatkowy wewnętrzny ściągacz wykonany z materiałów takich jak silikon.
Na koniec pozwolimy sobie udzielić Wam trzech rad:
- Wybierz odpowiedni rozmiar. Za duże spodenki nie będą dobrze dopasowane, a za małe będą za ciasne. Sprawdź tabelę rozmiarów marki.
- Nie noś bielizny pod spodenkami.
- Używaj siodełka odpowiedniego dla Twojego wzrostu i rodzaju jazdy oraz upewnij się, że jest ono ustawione we właściwej pozycji.
Zakup dobrych spodenek rowerowych może być dość kosztowny, ale pomyśl tylko, ile czasu zamierzasz spędzić na siodełku. Jeśli podzielisz cenę spodenek przez te wszystkie godziny, w których będziesz z nich korzystać, zdasz sobie sprawę, że warto wydać trochę więcej na odpowiedni model.