talla

Jak znaleźć idealny rozmiar odzieży rowerowej

Jak znaleźć idealny rozmiar odzieży rowerowejDobór odpowiedniego rozmiaru odzieży na rower jest niezwykle istotny, gdyż zapewnia jej  najwyższe parametry użytkowe: komfort, oddychalność, izolację termiczną i swobodę ruchów.

Zakupy w sieci zyskują coraz większą popularność i znajomość naszych wymiarów staje się kluczowa, ponieważ nie mamy możliwości fizycznego przymierzenia ubrań w sklepie. Aby odpowiedzieć na pytanie “Jaki jest mój rozmiar?” musisz poznać i wymierzyć swoje aktualne wymiary ciała. Może się to wydawać uciążliwe, ale lepiej poświęcić kilka minut na zmierzenie się, niż kupić zły rozmiar i później go zwracać.

Jak dokonywać pomiarów?

Potrzebna Ci będzie miarka krawiecka. Jeśli jej nie masz, możesz w ostateczności użyć zwykłej miarki lub linijki, ale nie jest to najlepsza opcja.

Ołówek i kartka papieru przydadzą się do zapisywania pomiarów. Możesz też użyć smartfona, aby zanotować wymiary i mieć je zawsze pod ręką. 

Pomiary rób bez ubrania. Jeśli mierzysz się z kurtce lub bluzie, na pewno koniec końców kupisz za duży rozmiar.

Miarka powinna ściśle przylegać do ciała. Nie zaciskaj jej zbyt mocno ani nie pozwól, aby była zbyt luźna.

Co należy zmierzyć?

Trzy najważniejsze wymiary to: klatka piersiowa, talia i biodra. Pierwsze dwa plus długość tułowia pomogą Ci wybrać odzież taką jak koszulka, podkoszulka, kamizelka lub kurtka rowerowa. Dwa ostatnie oraz wewnętrzna długość nogi to wymiary potrzebne do doboru spodenek rowerowych.

  1. Aby zmierzyć klatkę piersiową, umieść miarkę krawiecką pod pachą, w najszerszym miejscu klatki piersiowej. W przypadku kobiet, miarka powinna przebiegać nad sutkami, nigdy pod ani nad piersiami.
       
  2. Aby otrzymać obwód w talii, zmierz się w punkcie znajdującym się w połowie odległości między dolną granicą żeber a górną krawędzią grzebienia biodrowego. U niektórych osób punkt ten pokrywa się z pępkiem, u innych pępek znajduje się 2-3 centymetry poniżej.

  3. Aby zmierzyć obwód bioder, złącz nogi i zmierz obwód w najszerszym miejscu pośladków.
     
  4. Aby otrzymać długość tułowia, zacznij mierzyć od miejsca, w którym ramię spotyka się z szyją i mierz w dół do poziomu bioder. Jest to pomocniczy pomiar, który może służyć jako wskazówka, jak daleko sięgać będzie ubranie. Należy pamiętać, że na rowerze pochylamy się do przodu, więc koszulki rowerowe, kurtki itp. zawsze mają tył nieco dłuższy niż przód.

  5. Aby określić wewnętrzną długość nogi, weź książkę i ściśnij ją między udami, tak aby książka sięgała do krocza. Mierz od górnej krawędzi książki do 4-5 cm powyżej kolana. Jest to również pomocniczy pomiar, który może posłużyć jako wskazówka, jak daleko sięgać będą spodenki rowerowe. Pamiętaj, że dostępne są modele spodenek, które zakrywają mniejszą część uda i dłuższe, które zakrywają udo prawie aż do kolana.       

Kiedy masz już te najważniejsze wymiary, sprawdź tabelę rozmiarów producenta, aby porównać uwzględniając poniższe elementy:

  • Odzież na rower, a spodenki rowerowe w szczególności, charakteryzuje się dużą elastycznością i wytrzymałością. Pozwala to na pewną swobodę w doborze rozmiaru.

  • Tkaniny nie kurczą się same z siebie. Jeśli Twoje wymiary są pomiędzy dwoma rozmiarami, wybierz ten mniejszy, ponieważ odzież rowerowa musi być dobrze dopasowana. Kup większy rozmiar tylko jeśli lubisz luźny krój, inaczej będziesz tego żałować.

  • Tkanina ma znaczenie. Mieszanka i skład tkanin decydują o ich elastyczności i dopasowaniu. Jak wiadomo, lycra jest bardziej elastyczna niż wełna merino..  
  • Niektóre ubrania zakłada się na inne warstwy. Jeśli więc wybierzesz bardzo ciasny rozmiar, ubranie będzie Cię obciskać i krępować. Przykład: wiatroszczelna kamizelka rowerowa, którą zakładamy na koszulkę i podkoszulkę.

Na koniec jeszcze jedna ważna uwaga, o której należy pamiętać:

W ramach jednej marki istnieje kilka linii tego samego typu odzieży, np. koszulek rowerowych, a każda z nich ma inny krój. To samo dzieje się z dżinsami, można znaleźć modele: regular, slim, relaxed, skinny, super skinny itd. W odzieży na rower również można znaleźć różne kroje, wzory i rodzaje dopasowania.  

Najczęściej spotykane nazwy to Active Fit, Performance Fit, Sport Fit, Pro Fit, itd. Kluczem jest przyjrzenie się różnicom między kolekcjami opisywanym przez markę, aby zobaczyć, jaki rodzaj dopasowania oferują. Dla przykładu, w Siroko mamy obecnie dwie kolekcje koszulek rowerowych: M2 i SRX. Obie oferują bardzo dopasowany krój Race Fit, ale SRX jest linią z wyższej półki niż M2, a co za tym idzie jej tkanina i krój gwarantują lepsze dopasowanie i lekkość.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *

Polecane artykuły