Kiedy dni stają się coraz krótsze, a sezon zimowy zbliża się wielkimi krokami, wracamy powoli do naszych domowych trenażerów rowerowych, aby znów zacząć pedałować w czterech ścianach. Ale, jak powiedziałby Darth Vader: “Gdybyś tylko znał potęgę ciemnej strony”. Dzięki odpowiednim lampkom rowerowym, właściwej odzieży i stosowaniu się do kilku zasad bezpieczeństwa, ciemna strona jest nie tylko potężna, ale i o wiele przyjemniejsza niż siedzenie w domu przed ekranem.
Lampki rowerowe
Nie wychodź bez nich na rower w nocy. Przednia lampka powinna być biała, zaś tylna czerwona. Każdej z nich możemy używać w trybie stałym lub migającym, w zależności od okoliczności.
Ich moc mierzona jest w lumenach. Im wyższa wartość, tym mocniejsze światło. Innymi słowy, więcej lumenów = lepsze oświetlenie.
Aby wybrać odpowiednie lampki na rower, kieruj się zasadami ruchu drogowego w swoim kraju lub miejscu, do którego podróżujesz, i odpowiedz sobie na trzy pytania:
- Gdzie zamierzasz jeździć?
- Z jaką prędkością?
- Jak długie będą Twoje wyprawy rowerowe po ciemku?
W zależności od odpowiedzi, możesz potrzebować mocniejszych lub słabszych światełek. Najlepsze i najmocniejsze z nich są drogie, więc jeśli masz ograniczony budżet, Twoje wyprawy będą trochę krótsze i wolniejsze.
Jeśli jeździsz w dobrze oświetlonych miejscach, wystarczą lampki, aby być widzianym przez pieszych i inne pojazdy. Przednie musi mieć co najmniej 100 lumenów, aby zapewnić minimum bezpieczeństwa. Powyżej 100 lumenów oznacza, że będziemy widoczni i będziemy lepiej widzieć w słabo oświetlonych miejscach.
Jeśli oprócz dobrze oświetlonych terenów jeździsz również po słabo oświetlonych lub ciemnych obszarach, będziesz potrzebować lampek, aby oświetlić teren przed sobą. Lampka przednia o mocy 500 lumenów pozwala na łatwe poruszanie się po słabo oświetlonych drogach. 1000 lumenów zapewnia dobrą widoczność podczas szybkiej jazdy po ciemnych, nieoświetlonych drogach. Światełka powyżej 1000 zawsze zapewnią lepszą widoczność.
W słabo oświetlonych lub nieoświetlonych miejscach prędkość jest kluczowym czynnikiem przy wyborze odpowiednich lampek, ponieważ nasz czas reakcji jest krótszy przy dużej prędkości. Im szybciej zauważymy dziurę lub przeszkodę, tym szybciej będziemy mogli zareagować.
- Przy prędkości 20-25 km/h od 500 do 700 lumenów.
- Powyżej 25 km/h minimum 700 lumenów.
- Powyżej 30 km/h – 1000 lumenów.
- Powyżej 1000 lumenów dla lepszej widoczności przy zjazdach.
W rowerach górskich warto zaopatrzyć się w lampkę o większej mocy, a na kasku zamontować czołówkę, która oświetli teren przed nami, szczególnie na wąskich szlakach lub nocnych trasach z licznymi zjazdami.
Trzy kluczowe elementy w lampkach rowerowych: bateria, mocowanie i tryby oświetlenia.
- Bateria
- Mocowanie
- Tryby oświetlenia
Bateria
- Zasilane akumulatorem lampki to lepszy wybór niż te zasilane bateriami.
- Lampki z wbudowaną baterią lub osobnym akumulatorem.
- Wskaźnik stanu naładowania, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek i rozładowania baterii w ciemności.
- Na wszelki wypadek miej zawsze zestaw lampek “aby być widzianym” zamontowanych na rowerze lub mały zewnętrzny akumulator do podładowania lampek.
Mocowanie
- Większość lampek posiada w zestawie system mocowania. Istnieją różne rodzaje uchwytów: gumowe pierścienie, plastikowe paski, rzepy, metalowe zaciski, adaptery do uchwytów na komputer rowerowy etc.
- Upewnij się, że mocowanie jest odpowiednie dla Twojego wspornika siodełka lub samego siodełka (lampki tylne) oraz kierownicy lub wspornika kierownicy (lampki przednie).
- Wybór lampek rowerowych może okazać się ograniczony, jeśli potrzebujesz specjalnego uchwytu.
- Lampki “aby być widocznym” wymagają najprostszych uchwytów, podczas gdy najmocniejsze, najcięższe i najdroższe lampki wymagają najbardziej skomplikowanych i wytrzymałych mocowań.
Tryby oświetlenia
- Migające i stałe.
- Różne tryby migania sprawiają, że światełka są bardziej zauważalne.
- W trybie stałym mamy 1, 2 lub 3 różne poziomy natężenia, aby dostosować się do warunków oświetleniowych panujących w danym miejscu i nie oślepiać innych pojazdów lub pieszych.
Jak ustawić lampki i skierować ich światło?
Tylne lampki są montowane na wsporniku siodełka lub na samym siodełku. Siodełka marki Fizik mają zintegrowane mocowanie tylnej lampki pod siodełkiem.
Upewnij się, że lampek nie zasłania torba podsiodłowa ani żaden inny element wyposażenia roweru.
ZACHOWAJ OSTROŻNOŚĆ w deszczowe dni lub podczas jazdy po mokrym i błotnistym terenie; pokryta brudem czy kurzem tylna lampka staje się niewidoczna.
Przednie lampki powinny być skierowane lekko w dół, skupiając światło na drodze i pomagając nam widzieć obszar przed nami bez oślepiania innych pojazdów lub pieszych.
Odzież i okulary rowerowe
Zdecydowana większość odzieży kolarskiej posiada elementy odblaskowe. Są one kluczowe przede wszystkim na tych czterech elementach odzieży: długich spodniach rowerowych, butach kolarskich, ochraniaczach na buty i rękawiczkach.
Poruszające się stopy i nogi sprawiają, że elementy odblaskowe są jeszcze lepiej widoczne.
Rękawiczki z odblaskowymi elementami sprawiają, że jesteśmy lepiej widoczni w ruchu i na zakrętach.
Istnieją również kurtki rowerowe, rękawiczki lub kamizelki, takie jak Langkawi od Siroko, w jaskrawych, przyciągających wzrok kolorach dla dodatkowej widoczności. Istnieją również ubrania wykonane w całości z tkaniny odblaskowej, przeznaczone do jazdy w nocy lub w ciemności.
Jeśli Twoja odzież nie posiada elementów odblaskowych, możesz kupić elastyczne opaski odblaskowe na przedramiona, kostki lub talię. Są one bardzo praktyczne i można je łatwo dostać w Internecie.
Nie zapomnij o okularach rowerowych również w nocy. Wystarczy wymienić zwykłe soczewki na przezroczyste, aby chronić oczy przed wiatrem, zimnem, brudem i owadami. Soczewki fotochromowe także sprawdzą się w nocy.
Jeździj w grupie
Może się to wydawać bardziej niebezpieczne, ale w rzeczywistości jest wręcz przeciwnie, ponieważ grupa migających świateł jest znacznie bardziej widoczna niż pojedyncza lampka. Widząc tak wiele świateł, pojazdy zachowują większą ostrożność, co sprawia, że jazda w grupie jest o wiele bezpieczniejsza.
Przestrzegaj zasad ruchu drogowego i upewnij się, że w grupie dobrze się rozumiecie (wybierz rowerzystów, z którymi jeździsz na co dzień). Rowerzyści z najlepszymi lampkami powinni jechać na czele grupy, aby móc ostrzegać pozostałych o wybojach lub sytuacji na drodze.
Wybieraj znane trasy
Im lepiej znasz teren, tym bezpieczniejsza jest nocna jazda. Będziesz pod wrażeniem swojej zdolności do zapamiętywania wybojów, zakrętów i innych właściwości terenu. Nie przesadzaj jednak z pewnością siebie, w końcu jest noc i zakręt, na którym zazwyczaj masz doskonałą przyczepność może niemile Cię zaskoczyć.
Na trening interwałowy wybieraj dobrze znane, oświetlone tereny. W ten sposób możesz skoncentrować się na wysiłku i osiągnąć najlepsze wyniki.
Zachowaj ostrożność o zmierzchu i o świcie
Chociaż w tym artykule skupiamy się na wskazówkach dotyczących jazdy nocą, chcemy skorzystać z okazji i zalecić też ostrożność o świcie i o zmierzchu. W tych porach dnia słońce znajduje się bardzo nisko, a jego blask uderza prosto w nasze oczy i może łatwo oślepić rowerzystów, pieszych i kierowców.
Jeśli jeździsz po mieście i słońce Cię oślepia, pamiętaj, że oślepia ono również innych kierowców i pieszych, więc miej wszystkie lampki włączone w trybie migającym i skup wszystkie swoje zmysły na tym, co dzieje się wokół. Jeśli nic nie widzisz, zatrzymaj się, zawróć i poszukaj alternatywnej drogi. Bezpieczeństwo przede wszystkim.
Z własnego doświadczenia wiemy, że jazda na rowerze w nocy jest bezpieczniejsza niż może nam się wydawać. Po pierwsze dlatego, że ruch jest zwykle mniejszy, a po drugie dlatego, że kierowcy są zwykle bardziej ostrożni w nocy. Widzimy mniej, co sprawia, że jeździmy wolniej i zwracamy większą uwagę na drogę. Migające światło w nocy przyciąga naszą uwagę bardziej niż w ciągu dnia. Nie pozwól więc, aby ciemność Cię zniechęciła. Upewnij się, że masz niezbędne wyposażenie i ruszaj w drogę po zmroku!