Nie ma wątpliwości, że zdecydowana większość rowerzystów woli ciepłą pogodę od zimna. Jazda na rowerze w słońcu jest o wiele przyjemniejsza, ponieważ nie musimy zakładać na siebie tak wielu warstw i wszystko zwyczajnie sprawia nam większą przyjemność. Jednak jazda w upalne dni, zwłaszcza gdy temperatury są bardzo wysokie, wiąże się z wieloma problemami, szczególnie jeśli nie jesteśmy do nich przyzwyczajeni.
Jeśli żyjesz w miejscu o umiarkowanych temperaturach i zdecydujesz się wziąć udział w wyścigu lub wyruszyć w trasę w wakacje, w miejscu, gdzie pogoda jest bardzo gorąca, Twój organizm nie będzie przyzwyczajony do takich warunków. Najlepiej byłoby poświęcić kilka dni na aklimatyzację, ale nie zawsze jest to możliwe. Aby móc jeździć na rowerze i nie poddawać się upałom, możesz zastosować się do tych 7 wskazówek:
Zanim przejdziemy do szczegółów tych 7 zaleceń, wyjaśnijmy pokrótce, jak działa nasze ciało, gdy jest gorąco i wychodzimy na rower:
Najpierw zaczynamy się pocić: w ten sposób nasze ciało broni się przed uczuciem gorąca. Przypomina to działanie czujnika temperatury w silniku samochodowym, który reaguje na przegrzanie i włącza system chłodzenia. W naszym przypadku ciało zaczyna się pocić, aby się ochłodzić. Jest to swoista “klimatyzacja”, w którą wyposażone są nasze ciała. Pot to głównie woda, która bardzo dobrze przewodzi ciepło, dlatego pocimy się, aby uwolnić ciepło z naszego ciała. Aby ten mechanizm działał prawidłowo powinniśmy nosić odpowiednią odzież, pozwalać naszemu ciału na pocenie się, odpowiednio się nawadniać i chłodzić nasze ciało jak tylko możemy (w cieniu, na wietrze, wodą). A teraz przejdźmy do wskazówek:
1 – Wybierz odpowiednią odzież
Gdybyśmy jeździli na rowerach jak nas pan Bóg stworzył, woda parowałaby, nasza skóra wysychałaby, a ciało pociłoby się, aby regulować temperaturę. Problem w tym, że nie jesteśmy rowerowymi nudystami, nosimy koszulki i spodenki rowerowe, które mogą mieć pozytywny lub negatywny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie naszej naturalnej klimatyzacji.
Jeśli koszulka lub spodenki na rower nie są wystarczająco oddychające i blokują pot zamiast go odprowadzać, wilgoć gromadzi się na naszej skórze, na ubraniach i w końcu znika zamierzony efekt chłodzenia.
Ważne jest, aby szukać odzieży, która chroni nas przed słońcem i upałem, a jednocześnie jest tak lekka i oddychająca, jak to tylko możliwe. W gorące dni, koszulka lub spodenki wykonane z grubych, ciężkich i nieoddychających tkanin wchłaniają pot, ale nie odprowadzają go skutecznie, przez co odzież staje się cięższa i bardziej niewygodna, utrudniając naszemu organizmowi regulację temperatury.
Koszulki i spodenki rowerowe Siroko SRX są idealne na upalne dni. Zapewniają ochronę przeciwsłoneczną, doskonałą oddychalność i lekkość. Wchłaniają i szybko odprowadzają pot, dzięki czemu nasza skóra pozostaje sucha.
W gorące dni, lub jeśli rowerzysta bardzo się poci, nierzadko można zauważyć białe ślady na koszulkach i spodenkach. Są to pozostałości po solach, które wydostają się na zewnątrz wraz z potem. Kiedy pot wyparowuje, sole pozostają na tkaninie. Nie martw się, to normalne, tkanina dalej działa i spełnia swoje zadanie. Po prostu upierz ubrania po treningu, stosując się do instrukcji zawartych w tym wpisie na blogu, o tym jak prawidłowo dbać o odzież rowerową.
2 – Stosuj kremy z filtrem
W poprzednim punkcie powiedzieliśmy, że odzież powinna chronić nas przed słońcem, ale kiedy jest naprawdę gorąco, znaczna część naszej skóry jest wystawiona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, co oznacza, że potrzebujemy kremu z filtrem. Jaki rodzaj filtra przeciwsłonecznego powinniśmy wybrać do jazdy na rowerze?
- Unikaj gęstych, tłustych kremów, ponieważ zatykają one pory, blokują wydzielanie potu i nie pozwalają ciału odpowiednio się schłodzić.
- Używaj balsamów o niskiej lepkości lub sprayów, które łatwo się wchłaniają i pozwalają skórze oddychać.
- Szukaj kremów, które zapewniają wielogodzinną ochronę. Zwłaszcza jeśli wybierasz się na bardzo długie wyprawy. Dzięki temu musisz nosić przy sobie butelki z balsamem i nakładać go ponownie.
- Wybierz wodoodporny krem z filtrem. Nie tylko z powodu potu, ale również z powodu wody, którą będziesz się polewać, aby obniżyć temperaturę ciała.
3 – Unikaj wychodzenia na rower około południa
Wiemy, że nie zawsze jest to możliwe, ale jeśli możesz, spróbuj wyjść na rower wcześnie rano, zanim zrobi się zbyt gorąco, lub późnym popołudniem, kiedy temperatura spada. Te pory dnia przynoszą więcej korzyści: mniejszy ruch na drogach i spotkania z dziką fauną, która w ciągu dnia pozostaje w ukryciu.
Na przejażdżki wczesnym rankiem lub późnym popołudniem nie zapomnij zabrać ze sobą lampek rowerowych, lekkiej kamizelki rowerowej i rękawków kolarskich, takich jak nasz model Climatik, a także pary okularów fotochromowych.
4 – Zadbaj o nawodnienie organizmu
Więcej informacji na temat nawadniania organizmu dla rowerzystów znajdziesz w tym wpisie. Aby zadbać o odpowiednie nawodnienie, pij wodę kierując się uczuciem pragnienia. Jeśli dużo się pocisz i zamierzasz spędzić na rowerze więcej niż 4-5 godzin, zaleca się picie wody z elektrolitami, aby uzupełnić utracone sole. Sód jest ważny dla osób, które dużo się pocą, ponieważ jego nadmierna utrata może prowadzić do skurczów i spadku wydolności. Należy pamiętać, że sód, wapń i potas są niezbędne do prawidłowego kurczenia się mięśni.
Problem z wysokimi temperaturami polega na tym, że woda w bidonie bardzo szybko się nagrzewa. Nawadnia Cię, ale nie chłodzi i samo picie jest nieprzyjemne. Włóż kostki lodu do bidonu, a płyn w środku pozostanie zimny nieco dłużej. Możesz również włożyć jeden z bidonów do zamrażarki i wyjść na rower z zamarzniętą wodą w środku, pozwalając jej topnieć w trakcie jazdy.
5 – Schładzaj organizm na różne sposoby
Nasz “silnik” nagrzewa się bardziej niż zwykle w wysokich temperaturach, zwłaszcza podczas intensywnego wysiłku, więc polewanie głowy, nóg, ramion czy pleców wodą jest całkowicie normalne i zdecydowanie do tego zachęcamy. Nawet nie myśl o marnowaniu wody z elektrolitami na chłodzenie ciała w ten sposób i polewaj się napojami energetycznymi czy izotonikami, chyba że chcesz skończyć przyklejony do asfaltu.
Zawodowi kolarze używają pończoch wypełnionych lodem, zakładając je na plecy, prawie u samej góry. Możesz zrobić to samo. Po drodze możesz poprosić o więcej lodu w kawiarni i używać pończoch na dalszych etapach. Możesz też użyć skarpetek, legginsów, rajstop, a nawet woreczków śniadaniowych lub torebek do mrożenia z dziurkami. Napełnij je wodą, włóż do zamrażalnika, a kiedy wyjdziesz na rower, wyjmij je i umieść na plecach, na udach pod spodenkami lub w jednej z kieszeni koszulki.
Zabezpiecz swój telefon i wszystko co woda mogłaby uszkodzić.
6 – Obniż temperaturę ciała od wewnątrz
Oprócz schładzania ciała na zewnątrz, można również obniżyć temperaturę od wewnątrz. Zimna woda w bidonach to świetny pomysł, ale tak samo dobrze sprawdzi się mrożona kawa czy lody.
7 – Nawadniaj i schładzaj całe ciało po treningu
Uważaj również po treningu. Liczne problemy po spędzeniu wielu godzin na palącym słońcu pojawiają się później. Pij wodę lub spożywaj ją w owocach i warzywach, aby nawodnić organizm, odzyskać siły i uzupełnić sole i minerały utracone z potem.
Obniżenie temperatury ciała poprzez zimny prysznic lub kąpiel jest bardzo ważne. Z początku jest to trudne do wytrzymania, ale zimna woda pomaga zatrzymać nasz “silnik” i zapobiega wydzielaniu dodatkowego ciepła. Można również popływać w basenie, morzu lub rzece.
Nawet jeśli stosujesz krem z filtrem przeciwsłonecznym, nałóż krem lub balsam chłodzący po treningu, aby nawilżyć i odżywić skórę.
Na koniec przypominamy, że nawet jeśli nie pada deszcz i droga nie jest mokra, należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ asfalt staje się niebezpieczny przy wysokich temperaturach. Jeśli zaczyna się topić, wejście w zakręt może być zdradliwe. Asfalt może również przyklejać się do opon, powodując gromadzenie się w nich żwiru lub kamieni, prowadząc do przebicia opony. Jeśli złapiesz gumę, znajdź jakiś cień i głowa do góry.