Kamizelka wiatroszczelna to jedno z najbardziej wielofunkcyjnych i popularnych ubrań sportowych i absolutny must-have wśród odzieży kolarskiej, tak samo niezbędny jak noszona przez cały rok ulubiona bluza czy jeansy.
W tym wpisie wyjaśnimy, kiedy należy zakładać kamizelkę wiatroszczelną, a kiedy nie. Opowiemy również o tym jak jej używać i jakie są najważniejsze cechy dobrej kamizelki kolarskiej.
- Kiedy należy używać kamizelki wiatroszczelnej?
Jest to ubranie, które możemy nosić w zasadzie przez cały rok. Jest niezbędne w miesiącach lub miejscach o nagłych zmianach temperatury, a także w przypadku zmiennych warunków pogodowych podczas wypadów rowerowych.
Jesienią i zimą kamizelka może być używana jako trzecia warstwa na kurtkę lub koszulkę z długim rękawem, aby wzmocnić ochronę przed wiatrem. Kiedy jest Ci gorąco, po prostu rozepnij kamizelkę, aby się przewietrzyć. Gdy nie jest Ci potrzebna, schowaj ją do kieszeni, a z pewnością przyda Cię się, gdy zatrzymasz się na krótką przerwę, a potem znów wyruszysz w drogę. Możesz jej używać także latem i wiosną, gdy idziesz na wieczorny spacer po pracy, lub jeśli wychodzisz z domu przed świtem, aby zapewnić ochronę przed poranną bryzą. Kilka godzin później, lub w drodze powrotnej, będzie już wystarczająco ciepło, więc możesz ją zdjąć i schować do kieszeni. Jeśli wybierasz się w trasę z górskimi przełęczami z długimi odcinkami zjazdowymi, upewnij się, że masz w kieszeni lub plecaku kamizelkę wiatroszczelną. Z pewnością przyda Ci się ona na zjazdach, ponieważ zapewni ochronę ciała rozgrzanego drogą pod górę.
- W jakich warunkach nie używać kamizelki wiatroszczelnej?
Kamizelka wiatroszczelna nie jest nieprzemakalna. Niektóre modele ochronią Cię przed niewielkimi opadami, ale przy silnym deszczu nie zdadzą się na nic. Nie wybieraj kamizelki wiatroszczelnej, jeśli wychodzisz na rower w deszczu lub prognoza pogody przewiduje ulewny deszcz.
- Jak używać kamizelki wiatroszczelnej?
Wielofunkcyjność kamizelki zależy w dużej mierze od tego, jak ją wykorzystamy i z czym połączymy, aby chronić się przed wiatrem i zimnem. Należy wiedzieć, kiedy ją zdjąć lub rozpiąć. Na przykład jadąc w górę przełęczą nie poruszamy się szybko i jesteśmy mniej narażeni na działanie wiatru. Dlatego powinniśmy rozpiąć lub zdjąć kamizelkę, aby nie pocić się nadmiernie i nie skończyć przemoczeni, bo przecież czeka nas jeszcze droga w dół.
Połączenie kamizelki wiatroszczelnej wraz z ocieplaczami na ramiona daje nam cały wachlarz możliwości. Rozpinamy ją, aby się ochłodzić, możemy również zdjąć najpierw ocieplacze a potem kamizelkę, lub na odwrót, zależnie od temperatury naszego ciała lub warunków zewnętrznych.
- Jak wybrać odpowiednią kamizelkę wiatroszczelną?
Główne cechy, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze kamizelki wiatroszczelnej to:
- Rozmiar. Powinna być jak najbardziej dopasowana, aby zimne powietrze nie dostawało się do środka ze wszystkich stron oraz aby nie powiewała swobodnie w czasie jazdy powodując dodatkowy opór powietrza.
- Materiał. W zależności od użytej tkaniny, kamizelka może oferować większą lub mniejszą ochronę przed wiatrem i zimnem. Zdecydowana większość kamizelek jest wykonana w 100% z poliestru i zazwyczaj są one bardzo lekkie. Jeśli potrzebujesz dodatkowej ochrony, na rynku dostępne są także kamizelki wykonane z bardziej technicznych materiałów, droższe i nieco cięższe.
- Przednia część chroniąca przed wiatrem oraz tył wykonany z siatki lub mikrosiatki dla zapewnienia optymalnej cyrkulacji powietrza. Powinna również chronić szyję.
- Zamek błyskawiczny, który się nie zacina z dobrym uchwytem przy suwaku, dzięki czemu kamizelkę można rozpiąć, zdjąć i założyć zarówno w rękawiczkach jak i bez.
- Najlżejsze kamizelki łatwo się składa i można je schować do kieszeni lub nawet pod koszulkę. Niektóre z nich składają się do własnej tylnej kieszeni, dzięki czemu są jeszcze bardziej kompaktowe, poręczne i łatwe do przechowywania.
- Tylne kieszenie, jak również łatwy dostęp do tylnej kieszeni koszulki lub kurtki.
- Odblaskowe elementy lub jaskrawe, rzucające się w oczy kolory poprawiające widoczność na drodze.