Jeśli zapytamy jakiegokolwiek rowerzystę o najczęstsze źródło dolegliwości i bólów, odpowiedź prawdopodobnie będzie związana z siodełkiem. Może być to bardzo bolesne i niewygodne dla mężczyzn, ale dla kobiet bywa nawet gorsze, ponieważ siedząc, opierają ciężar ciała bezpośrednio na genitaliach. Może to powodować nie tylko taki sam dyskomfort jak u mężczyzn, ale także prowadzić do innych problemów. Jeśli chcesz wiedzieć, jak zapobiegać dolegliwościom związanym z siedzeniem na siodełku rowerowym, oto kompletny przewodnik wyjaśniający przyczyny, rozwiązania i proponujący różne wskazówki.
Bóle i dolegliwości podzielimy na cztery rodzaje, od najczęściej do najrzadziej występujących:
- Drętwienie, otarcia, zapalenie mieszków włosowych i owrzodzenia
- Zapalenie pochwy
- Infekcje dróg moczowych
- Przerost narządów płciowych
Drętwienie, otarcia, zapalenie mieszków włosowych i owrzodzenia
Drętwienie
W tym badaniu drętwienie narządów płciowych wystąpiło u 64% rowerzystek uprawiających kolarstwo wyczynowe. Nie ma badań na wyższym poziomie obejmujących wszystkie typy zawodniczek, ale wyniki prawdopodobnie byłyby podobne. Chociaż drętwienie nie jest niebezpieczne, jeśli chodzi o zaburzenia funkcji seksualnych lub objawy ze strony układu moczowego, należy zająć się tym problemem, ponieważ oznacza on, że coś jest nie w porządku.
Najbardziej prawdopodobną przyczyną jest zła pozycja na rowerze lub niewłaściwe siodełko, mogą to być obie przyczyny jednocześnie.
Rozwiązaniem jest badanie biomechaniczne w celu dopasowania roweru do naszej kondycji, gibkości i warunków jazdy oraz wypróbowanie różnych siodełek aż znajdziemy to, które odpowiada naszym potrzebom. Ważne, aby skupić się na obu aspektach, ponieważ nieprawidłowo ustawione dobre siodełko jest tak samo szkodliwe, jak prawidłowo ustawione złe siodełko.
Otarcia
Bardzo częstą dolegliwością są również otarcia w pachwinach i po wewnętrznej stronie ud. Nie stanowią one raczej poważnego problemu (chyba że dojdzie do odparzeń), ale z pewnością mogą być bardzo uciążliwe. Jeśli skóra zostanie przerwana i zaczniemy krwawić, pamiętajmy, aby dbać o higienę osobistą i dokładnie prać spodenki rowerowe, aby uniknąć ewentualnych infekcji.
Przyczyn może być wiele: niewłaściwe siodełko, nieprawidłowa pozycja ciała, za duże lub za małe spodenki, wkładka w spodenkach w złym stanie lub niewłaściwy rodzaj wkładki, noszenie bielizny pod spodenkami, sucha skóra, nadmierne pocenie się, woskowanie i depilacja okolic intymnych lub po prostu fakt, że spędzasz na siodełku 10 godzin i wszystko ma swoje granice.
Rozwiązania:
- Wyreguluj odpowiednio rower i zmień siodełko.
- Spodenki rowerowe w odpowiednim rozmiarze i z właściwą wkładką; nie zakładaj do nich bielizny.
- Utrzymuj właściwą higienę osobistą i regularnie pierz spodenki.
- Dbaj o nawilżenie skóry przed i po jeździe.
- Stosuj kremy ochronne przeciw otarciom od wkładki w spodenkach podczas jazdy (istnieją specjalne kremy dla kobiet, które nie zawierają składników mogących podrażniać kobiece narządy płciowe). Istnieją również kremy zapobiegające otarciom na wewnętrznej stronie ud.
- Zachowaj ostrożność przy usuwaniu owłosienia. Nie chodzi o to, że powinnaś jej całkowicie unikać, to Twój osobisty wybór, ale pamiętaj, że włosy łonowe stanowią barierę ochronną; jeśli je usuniesz, narażasz tkanki miękkie na otarcia i podrażnienia.
Zapalenie mieszków włosowych i owrzodzenia
Zapalenie jednego lub kilku mieszków włosowych może pozbawić nas możliwości jazdy na rowerze przez cały sezon.
Zapalenie mieszków włosowych i owrzodzenia może być spowodowane przez:
- Odrastanie włosów, które zostały wyrwane lub zgolone.
- Nadmierne pocenie się.
- Nieprawidłowa higiena.
- Nadmierne tarcie.
Najlepszym sposobem zapobiegania tym problemom jest zastosowanie rozwiązań wymienionych w poprzednim punkcie.
Gdy pojawia się zapalenie mieszków włosowych lub owrzodzenie, nie pozostaje nic innego, jak udać się do lekarza po antybiotyk i wstrzymać się z jazdą na rowerze do czasu całkowitego wyleczenia. Te dolegliwości mogą być naprawdę dokuczliwe i bolesne, praktycznie uniemożliwiając siedzenie na siodełku.
Zapalenie pochwy
Jest to powszechne schorzenie wśród kobiet, niezależnie od tego, czy jeżdżą na rowerze, czy nie. W przypadku rowerzystek najczęstsza jest drożdżyca pochwy, ponieważ wilgoć i ciepło, które kumulują się we wkładce stanowią pożywkę dla bakterii i grzybów. Objawy to: nieprawidłowa wydzielina z pochwy, zmiana zapachu, swędzenie i pieczenie, a także ból podczas oddawania moczu czy stosunku.
Aby temu zapobiec, należy unikać rozwoju bakterii i grzybów:
- Jak najszybciej po zakończeniu jazdy zdejmij spodenki, weź prysznic i dobrze osusz cały obszar narządów płciowych. Jeśli nie możesz wziąć prysznica, używaj chusteczek do higieny intymnej dla kobiet, traktując je jednak jako rozwiązanie doraźne, gdyż one również mogą podrażniać ten delikatny obszar.
- Dokładnie umyj i wysusz spodenki przestrzegając instrukcji dotyczących pielęgnacji podanych przez producenta.
- Wybierz dobrej jakości spodenki rowerowe z wkładką, która zapobiega rozwojowi bakterii.
Drożdżycę pochwy zwalcza się lekami przeciwgrzybiczymi, zwykle w postaci kremu. Kremy sterydowe mogą pomóc w przypadku swędzenia i pieczenia, a w niektórych krajach są one dostępne bez recepty. Jeśli jednak uważasz, że masz zapalenie pochwy, udaj się do lekarza. W ten sposób upewnisz się, jaki to rodzaj zapalenia i otrzymasz odpowiednie leczenie.
Jeśli chodzi o spożywanie jogurtu lub probiotyków w celu zapobiegania zapaleniu pochwy, według badań “nie ma wystarczających dowodów na skuteczne stosowanie probiotyków jako uzupełnienia konwencjonalnych leków przeciwgrzybiczych lub samodzielnie w leczeniu infekcji pochwy u kobiet niebędących w ciąży”.
Infekcje dróg moczowych
Infekcje dróg moczowych, podobnie jak zapalenie pochwy, są powszechne wśród rowerzystek, ponieważ bakterie mogą powstawać we wkładce spodenek rowerowych, stamtąd łatwo przedostać się do cewki moczowej i zakazić drogi moczowe. Najczęstsze objawy to:
- Ból i uczucie pieczenia przy oddawaniu moczu.
- Częste oddawanie moczu.
- Odczuwanie potrzeby oddania moczu, nacisk na pęcherz bez oddawania moczu.
- Mętny mocz.
- Krew w moczu.
Aby uniknąć infekcji dróg moczowych, należy stosować się do tych samych zaleceń, co w przypadku zapalenia pochwy. Kluczem jest higiena osobista i regularne pranie spodenek rowerowych.
Jeśli chodzi o spożywanie czystego, niesłodzonego soku żurawinowego w celu zapobiegania zakażeniom dróg moczowych, metaanaliza Cochrane stwierdza, że “sok żurawinowy nie może być obecnie zalecany w zapobieganiu infekcjom układu moczowego”.
Przerost narządów płciowych
Zwykle dotyczy warg sromowych mniejszych, ale może także dotknąć warg sromowych większych. Ciągły ucisk i tarcie prowadzą do stanu zapalnego spowodowanego brakiem drenażu limfatycznego, co z kolei skutkuje zwiększeniem rozmiaru warg sromowych. Im większy nacisk i tarcie, tym mniejszy drenaż i poważniejszy stan zapalny. Dlatego ten problem dotyczy głównie rowerzystek wyczynowych i kobiet, które spędzają dużo czasu na rowerze w tej samej pozycji, np. triatlonistek.
Objawy obejmują stan zapalny, podrażnienie i dyskomfort przy nacisku. Jeśli wystąpią takie objawy, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.
Jak zapobiegać przerostowi narządów płciowych? Rozwiązaniem będą: badanie biomechaniczne i odpowiednie siodełko, aby rozłożyć ciężar ciała pomiędzy punktami styku z rowerem (siodełko, kierownica i pedały) i umożliwić prawidłowe odprowadzanie płynów z okolic narządów płciowych.
W niektórych przypadkach jedynym wyjściem jest interwencja chirurgiczna. Jest to rozwiązanie ekstremalne i często ostatnia deska ratunku dla tych kobiet, które mają przerost narządów płciowych i które odczuwają ból lub dyskomfort nawet po wyregulowaniu roweru i dobraniu odpowiedniego siodełka.
Podsumowując, prawie wszystkie te bóle i dolegliwości można wyeliminować, dostosowując pozycję ciała na rowerze, kupując odpowiednie siodełko i dobrej jakości spodenki rowerowe (pamiętając, aby utrzymywać je w czystości i suchości), a także dbając o higienę osobistą.