Wybór pierwszego roweru może być ekscytujący, ale jest kilka rzeczy, które warto wziąć pod uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji, np. do czego będziesz używać roweru lub jaką dyscyplinę kolarską uprawiasz. Skąd masz to wszystko wiedzieć, skoro dopiero zaczynasz? Oczywiście, możesz mieć na oku konkretną dyscyplinę, ale z czasem możesz odkryć inną, która spodoba Ci się jeszcze bardziej. Oto kilka pytań, które pomogą Ci w dokonaniu odpowiedniego wyboru:
Dlaczego chcesz kupić rower? Zadaj sobie pytanie, co stoi za tym zakupem: dbanie o kondycję, ćwiczenia na świeżym powietrzu, stawianie sobie nowych wyzwań, dojazdy do pracy, weekendowe wycieczki rowerowe z przyjaciółmi, aktywne spędzanie czasu z rodziną…
Gdzie będziesz jeździć rowerem? Głównie po mieście, po szosach, szlakach, trasach rowerowych… Warto również wziąć pod uwagę rodzaj terenu, po którym zamierzasz jeździć: płaski, wyboisty, z licznymi wzniesieniami itp. Warunki pogodowe są również istotne, zwłaszcza jeśli mieszkasz w wilgotnym, deszczowym obszarze. Jeśli planujesz korzystać z roweru przez cały rok, będziesz potrzebować takiego, na którym można zamontować błotniki.
Cel | Trasa | Rower |
Ćwiczenia | Szosa | Szosowy |
Rekreacja, przejażdżki z przyjaciółmi i rodziną | Szosa, łatwe szlaki, ścieżki rowerowe, tereny zielone | Górski, gravel, hybrydowy |
Dojazdy do pracy | Miasto, szosa, ścieżki rowerowe | Szosowy, gravel, hybrydowy |
Ćwiczenia, środek transportu | Szosa, ścieżki rowerowe i tereny zielone | Gravel |
Ćwiczenia | Off-road | Górski |
Jak często naprawdę zamierzasz korzystać z roweru? Wybierając rower, niekiedy wydajemy cały budżet, aby kupić jak najlepszy model, zakładając, że będziemy na nim jeździć co najmniej kilka razy w tygodniu, a tym samym korzystać z niego w pełni. Prawda jest jednak taka, że nasza codzienność nie zawsze na to pozwala i często kończy się na tym, że jeździmy na rowerze tylko od czasu do czasu. Dlatego tak ważne jest, aby mieć realistyczne oczekiwania i nie zapominać, że jazda na rowerze wymaga czasu, który będziemy musieli jakoś znaleźć. Upewnij się więc, że inwestujesz mądrze. Widok drogiego roweru porzuconego gdzieś w kącie domu i zbierającego kurz, może być naprawdę bolesny.
Jaki masz budżet? Istnieją bardzo przyzwoite rowery za mniej niż 1000 euro, jak i te najwyższej jakości, których cena sięga 15 000 euro. Jeśli masz pieniądze, możesz je swobodnie wydawać, ale dla początkującego rowerzysty model za 1000-2000 euro powinien być całkowicie wystarczający. W przyszłości będziesz mieć jeszcze okazję, aby zaszaleć, jeśli poczujesz, że jazda na rowerze jest Twoją pasją i dobrze zrozumiesz swoje preferencje i cele.
Istnieje również wiele niedrogich opcji z drugiej ręki; polecamy zapoznać się z naszym przewodnikiem po używanych rowerach.
Nie zapominaj też, że jazda na rowerze wymaga posiadania przynajmniej podstawowej odzieży (na lato, zimę i pory przejściowe) i akcesoriów (zarówno na sam rower, jak i dla Ciebie), a także narzędzi i części zamiennych. Miej to wszystko na uwadze i uwzględnij w swoim budżecie.
Cechy roweru, na które należy zwrócić uwagę
Rozmiar. Jest to najważniejszy aspekt przy wyborze roweru. Dobór odpowiedniego rozmiaru ma kluczowe znaczenie dla wygody i bezpieczeństwa jazdy. Nie wszystkie marki mają ten sam zakres rozmiarów, więc najbezpieczniejszą opcją jest zasięgnięcie porady w zaufanym sklepie lub zwrócenie się do specjalisty biomechanika, który pomoże Ci wybrać odpowiedni rozmiar i model dla Ciebie zgodnie z Twoimi wymiarami, potrzebami i preferencjami.
Materiał, z którego wykonana jest rama. Wspomnimy tylko o dwóch najpopularniejszych materiałach, z których wykonane są ramy rowerowe: aluminium i włókna węglowe (karbon). Ogólnie rzecz biorąc, rower aluminiowy z takimi samymi komponentami jak karbonowy będzie tańszy. Oznacza to, że w tej samej cenie rower karbonowy może mieć gorszej jakości komponenty niż aluminiowy, ale będzie lżejszy, ponieważ włókno węglowe jest mniej waży. Idąc tym tropem, aluminiowy rower z karbonowym widelcem byłby idealnym pierwszym rowerem.
Główne komponenty. Oprócz ramy, najważniejszymi i najdroższymi komponentami roweru są grupa osprzętu i koła. Grupa osprzętu obejmuje manetki zmiany biegów i hamulców, same hamulce, przednią i tylną przerzutkę, korby, łańcuch i kasetę. Im lepsza grupa osprzętu, tym droższy będzie rower. To samo dotyczy kół.
Jeśli chodzi o osprzęt, należy zwrócić szczególną uwagę na liczbę przełożeń: 1, 2 lub 3 zębatki z przodu pomnożone przez 9, 10, 11 lub 12 zębatek z tyłu. Wynikiem będzie liczba przełożeń roweru. Większa liczba przełożeń niekoniecznie oznacza, że rower będzie droższy, ale z pewnością bardziej wszechstronny, aby stawić czoła każdemu rodzajowi terenu.
Należy również zwrócić szczególną uwagę na stosunek tarczy na korbie do trybu na kasecie. W rowerze szosowym możemy mieć 2-rzędową zębatkę z przodu i 12-rzędową kasetę z tyłu, co przekłada się na 24 biegi. Jednak rozmiar tarcz i zębatek (mierzony liczbą zębów) wpływa na to, jak radzisz sobie w różnym terenie. Na przykład, profesjonalni rowerzyści mają około 53-59 zębów na tarczach i 11-32 zębów na zębatkach z tyłu. Z drugiej strony, “kompaktowy” system przeznaczony do turystyki rowerowej ma zwykle około 34-50 zębów na tarczach, co ułatwia płynne pedałowanie pod górę. Krótko mówiąc, jeśli jesteś początkującym rowerzystą, wybierz duże tylne zębatki i małe przednie tarcze.
Pozostałe komponenty. Siodełko, mostek, kierownica, sztyca i pedały. Wszystkie są stosunkowo tanie i można je łatwo wymienić.
Siodełko i mostek odgrywają kluczową rolę w prawidłowym dopasowaniu roweru do rowerzysty, więc jest bardzo prawdopodobne, że jeśli naprawdę zaczniesz jeździć na rowerze, w końcu wymienisz te elementy, aby osiągnąć wyższy komfort.
Początkujący rowerzyści zwykle zaczynają od pedałów platformowych, z czasem przechodząc na pedały zatrzaskowe. Warto najpierw poćwiczyć wpinanie i wypinanie, aby się do nich przyzwyczaić i uniknąć wypadków.
Testuj, szukaj i porównuj
Rozejrzyj się po sklepach rowerowych w Twojej okolicy i, jeśli to możliwe, wypróbuj różne modele. Odczucia mogą być zupełnie odmienne w zależności od roweru, a każdy rowerzysta jest inny, dlatego wypróbowanie kilku rowerów pozwoli Ci lepiej zrozumieć, który z nich bardziej Ci odpowiada.
Sprawdź online różne marki i modele. Zapoznaj się z opiniami użytkowników i ekspertów na temat jakości i parametrów. Porównaj specyfikacje techniczne i funkcje, o których wspomnieliśmy wcześniej.
Bike fitting
Po podjęciu decyzji i zakupie pierwszego roweru kluczowe znaczenie ma jego prawidłowe dopasowanie. Jednak bez względu na to, ile tutoriali znajdziesz w internecie, może to być dość trudne na początku przygody z kolarstwem, dlatego zalecamy zwrócenie się do profesjonalisty. Udaj się do pobliskiego sklepu, który może pomóc Ci w tym procesie, zaoszczędzić czas i zapobiec problemom na dłuższą metę.
Należy pamiętać, że nasze zalecenia są dość ogólne i nie mają zastosowania do wszystkich typów rowerów. Jeśli na przykład chcesz kupić rower górski, zapoznaj się z tym wpisem na blogu, aby uzyskać dodatkowe wskazówki. Zalecamy również zapoznanie się z podstawami konserwacji i serwisowania roweru, takimi jak pompowanie opon, regulacja hamulców czy smarowanie łańcucha. Pomoże to utrzymać rower w dobrym stanie, zawsze gotowy do jazdy.